settings icon
share icon
Otázka

Prečo je dôležité pochopiť Bibliu?

Odpoveď


Pochopiť Bibliu je dôležité, pretože je to Božie slovo. Keď si otvoríme Bibliu, čítame Božiu správu pre nás. Čo môže byť dôležitejšie ako pochopiť to, čo nám chce Stvoriteľ vesmíru povedať?

Bibliu chceme pochopiť z rovnakého dôvodu, ako keď sa človek snaží pochopiť zamilovaný list od svojej lásky. Boh nás miluje a túži obnoviť náš vzťah s Ním (Matúš 23:37). Boh nám ukazuje svoju lásku v Biblii (Ján 3:16, 1. Jánov 3:1, 4:10).

Snažíme sa pochopiť Bibliu z rovnakého dôvodu ako vojak, ktorý sa snaží pochopiť správu od veliteľa. Tým, že poslúchame Božie prikázania Ho ctíme a vedie nás to cestou k životu (Žalm 119). Tieto príkazy nájdeme v Biblii (Ján 14:15).

Bibliu sa snažíme pochopiť z rovnakého dôvodu ako mechanik, ktorý sa snaží pochopiť návod na opravu. Veci v tomto svete sa kazia a Biblia nielen, že určuje diagnózu problému (hriech), ale ukazuje aj riešenie (viera v Krista). „Lebo odmena za hriech je smrť, ale Božím darom milosti je večný život v Kristovi Ježišovi, Pánovi našom.“ (Rímskym 6:23, Evanjelický preklad)

Bibliu potrebujeme pochopiť z rovnakého dôvodu, ako potrebuje vodič chápať dopravnú signalizáciu. Biblia nás sprevádza životom, ukazuje nám bezpečnú cestu a múdrosť (Žalm 119:11, 105).

Snažíme sa pochopiť Bibliu z rovnakého dôvodu ako niekto, kto sa na ceste v búrke snaží pochopiť predpoveď počasia.. Biblia predpovedá, aké budú posledné časy a jasne varuje pred prichádzajúcim súdom (Matúš 24-25) a dáva možnosť ako sa mu vyhnúť (Rímskym 8:1).

Hľadáme pochopenie pre Bibliu z rovnakého dôvodu ako dychtivý čitateľ, ktorý sa snaží pochopiť knihu svojho obľúbeného autora. Biblia nám odhaľuje osobu a slávu Boha, vyjadrenú v Jeho Synovi, Ježišovi Kristovi (Ján 1:1-18). Čím viac čítame Bibliu, tým intímnejšie poznáme Autora.

Keď Filip cestoval do Gazy, Duch Svätý ho viedol k mužovi, ktorý si čítal časť z Izaiáša. Filip sa priblížil k mužovi, videl čo číta a spýtal sa ho veľmi dôležitú otázku: „Rozumieš tomu, čo čítaš?“ (Skutky 8:30, Ekumenický preklad). Filip vedel, že pochopenie je prvým krokom k viere. Bez chápania Biblie ju nemôžeme aplikovať, poslúchať ani jej veriť.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo je dôležité pochopiť Bibliu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries