settings icon
share icon
Otázka

Aký význam má kríž položený nabok?

Odpoveď


V súčasnosti je módnym trendom kríž položený nabok, ktorý sa často nosí na náhrdelníku. Krížik má rovnaký tvar ako „normálny" latinský krížik, len je umiestnený vodorovne. Niekoľko celebrít si obľúbilo nosenie kríža položeného nabok, čo mu pridalo na príťažlivosti.

Pokiaľ ide o to, čo znamená bočný kríž, existuje niekoľko teórií. Mnohí ľudia považujú vodorovný kríž len za inú verziu vzpriameného kríža - symbol Ježiša Krista a kresťanstva. Iní mu pripisujú podrobnejší význam: kríž na boku sa stáva symbolom Ježišovho dokonaného diela - keď nám zabezpečil spásu, položil svoj kríž - alebo je symbolom toho, že máme vziať svoj kríž a nasledovať Ježiša (Lukáš 9:23) - kríž nesený cez plece by bol za normálnych okolností vo vodorovnej polohe.

Niektorí poukazujú na to, že severský kríž, ktorý sa nachádza na štátnych vlajkách všetkých škandinávskych krajín, je otočený nabok. V týchto prípadoch kríž znázorňuje kresťanstvo, ktoré tieto krajiny kedysi vyznávali.

Iné vysvetlenia sú viac humanistické. Niektorí považujú horizontálny kríž za znázornenie zeme (na rozdiel od neba) a skutočnosti, že tu sa má žiť. S tým súvisí aj názor, že bočný kríž je symbolom ľudstva, ktoré žije v oblasti medzi nebom a peklom. Ďalší názor je antagonistický voči kresťanom - bočný kríž je „padlý" kríž, čo znamená, že kresťanstvo zlyhalo a už nemá vo svete silný vplyv.

A samozrejme, sú aj jedinci, ktorí sa vyhýbajú akejkoľvek snahe vdýchnuť svojim šperkom zmysel. Pre nich nie je akýkoľvek krížik, či už na boku alebo nie, ničím iným ako módnym doplnkom. Nosiť ho alebo si ho nechať vytetovať nie je ničím iným ako prejavom módnosti a šik.

Pri toľkých rôznych názoroch na to, čo znamená krížik na boku, nie je možné s istotou zistiť, prečo ho niekto nosí, pokiaľ sa k tomu nevyjadrí. Rôzni ľudia majú rôzne predstavy a ich dôvody pre nosenie krížika v horizontálnej polohe sa budú líšiť.

Je pre kresťana dobré nosiť kríž položený nabok? Nie je na tom nič vyslovene hriešne. A ak to človeku dáva príležitosť vyjadriť vieru v Krista, tým lepšie. Množstvo zmätkov a nejasností týkajúcich sa významu kríža na boku môže niektorých kresťanov priviesť k zamysleniu. Ako pri všetkom, čo robíme, mali by sme sa pýtať: „Prináša to Bohu slávu?" (1. Korinťanom 10:31). Prináša bočný kríž slávu Bohu? Mohol by, v závislosti od toho, kto ho nosí, a od motívov, ktoré ho k tomu viedli.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký význam má kríž položený nabok?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries