settings icon
share icon
Otázka

Čo je balzam z Gileádu?

Odpoveď


Balzam je aromatická liečivá látka získaná z rastlín. Gileád bola oblasť na východ od rieky Jordán, známa svojím korením a masťami. „Gileádsky balzam" bola teda kvalitná masť s liečivými účinkami. Balzam sa vyrábal zo živice získanej z kvitnúcej rastliny na Blízkom východe, hoci presný druh nie je známy. Nazýval sa aj „balzam z Mekky". Myrha sa získava z podobnej rastliny - Commiphora myrrha. V Biblii sa pojem „balzam gileádsky" používa metaforicky ako príklad niečoho, čo má liečivú alebo upokojujúcu moc.

„Balzam z Gileádu" má v Biblii tri odkazy. V 1. Mojžišova 37:25, keď Jozefovi bratia rozmýšľali, ako ho zabiť, prechádzala okolo karavána Izmaelitov na ceste z Gileádu do Egypta. V ich náklade boli „živica, balzam a myrha". Jeremiáš 8 zaznamenáva Božie varovanie Judsku pred tým, čo im urobí Babylon. Keď sa Jeremiáš dozvedel túto správu, narieka: „Či niet balzamu v Gileáde?" (verš 22). Jeho otázka je poetickým hľadaním nádeje - prosbou o uzdravenie. Potom v Jeremiášovi 46:11, keď Boh opisuje blížiaci sa súd nad Egyptom, sa im vysmieva: „Vystúp do Gileádu a prines balzam, panna, dcéra Egypt! Zbytočne hromadíš lieky, pre teba niet uzdravenia."

Tieto biblické odkazy na balzam z Gileádu inšpirovali mnoho literárnych a kultúrnych narážok, vrátane odkazov v knihe Havran od Edgara Allana Poea a vo filmoch, ako je napríklad Gril na ohni. Najmä „There Is a Balm in Gilead" je afroamerický spirituál, ktorý prirovnáva hojivý balzam k spásonosnej moci Ježiša - jedinej skutočnej liečbe, ktorá nikdy nesklame a vylieči naše duchovné rany.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je balzam z Gileádu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries