settings icon
share icon
Otázka

Čo je to ateizmus?

Odpoveď


Ateizmus je viera v to, že Boh neexistuje. Ateizmus nie je niečo nové. Už Žalm 14:1, ktorý napísal Dávid okolo roku 1 000 pred Kristom, hovorí o ateizme: „Vo svojom srdci blázon hovorí: Niet Boha!“ Nedávne štatistiky hovoria, že počet ľudí, ktorí sa hlásajú k ateizmu stúpa a celosvetovo sa k nemu hlási 10 percent ľudí. Prečo sa stále viac a viac ľudí stáva ateistami? Je ateizmus skutočným logickým postojom tak, ako to tvrdia ateisti?

Prečo vlastne ateizmus existuje? Prečo sa jednoducho Boh nezjaví ľuďom a tak nedokáže, že existuje? Myslíme si totiž, že ak by sa Boh zjavil, tak by každý v Neho veril! Problémom však je, že Boh netúži po tom, aby iba ľudí presvedčil o tom, že je. Božou túžbou je, aby v Neho ľudia verili skrze vieru (2 Peter 3:9) a aby vierou prijali Jeho dar spasenia (Ján 3:16). Boh mnoho krát jasne dokazoval svoju existenciu v Starom zákone (Genesis 6-9; Exodus 14:21-22; 1 Kráľov 18:19-31). Verili ľudia, že Boh existuje? Áno. Odvrátili sa od svojich zlých ciest a poslúchali Boha? Nie. Ak nie je osoba ochotná vierou prijať Boha, tak potom určite nie je pripravená vierou prijať Ježiša Krista ako svojho Spasiteľa (Efezským 2:8-9). Boh túži po tom, aby sa ľudia stali kresťanmi, nie iba teistami (tými, čo veria, že Boh existuje).

Biblia nám hovorí, že Božiu existenciu musíme prijať vierou. Židom 11:6 vyhlasuje, „Bez viery však nie je možné páčiť sa (Bohu). Lebo ten, kto pristupuje k Bohu, musí veriť, že Boh je a odplatí sa tým, ktorí Ho hľadajú.“ Biblia nám pripomína, že sme požehnaní, ak veríme a dôverujeme Bohu skrze vieru: „A Ježiš mu riekol: Pretože si ma videl, uveril si; blahoslavení, ktorí nevideli, a predsa uverili.“

Božia existencia musí byť prijatá vierou, no to neznamená, že viera v Boha je nelogická. Je mnoho dobrých dôvodov, ktoré hovoria v prospech Božej existencie. Biblia učí, že Božiu existenciu môžeme jasne vidieť vo svete (Žalm 19:2-5), v prírode (Rímskym 1:18-22) a v našich vlastných srdciach (Kazateľ 3:11). Ak keď toto všetko povieme, tak Božia existencia nemôže byť dokázaná; musí byť prijatá vierou.

No zároveň, veriť v ateizmus vyžaduje presne také isté množstvo viery. Na to, aby človek urobil absolútne vyhlásenie ako „Boh neexistuje" musí tvrdiť, že vie úplne všetko o všetkom čo existuje, že bol všade vo vesmíre, kde sa len dá byť a že videl všetko, čo sa dá vidieť. Samozrejme že žiadny ateista by takéto niečo nepovedal. Avšak, to je presne to, čo tvrdia, keď hovoria, že Boh absolútne neexistuje. Ateisti napríklad nemôžu dokázať, že Boh nežije v strede slnka, alebo pod oblakmi Jupitera, alebo v nejakej vzdialenej hmlovine. Keďže sú tieto miesta za hranicami nášho pozorovania, nemôžeme dokázať, že Boh neexistuje. Na to, aby bol človek ateistom treba také isté množstvo viery ako treba na to, aby bol niekto teistom.

Ateizmus nemôže byť potvrdený a Božia existencia musí byť prijatá vierou. Očividne kresťania silne veria, že Boh existuje a priznávajú, že Božia existencia je otázkou viery. No zároveň odmietame myšlienku toho, že viera v Boha je nelogická. Veríme, že Božia existencia môže byť jasne pozorovateľná, citeľná a dokázaná ako filozoficky a vedecky potrebná. „Nebesá rozprávajú o sláve Božej a dielo Jeho rúk zvestuje obloha. Deň dňu odovzdáva zvesť, noc noci podáva poznanie. Niet reči, nieto slov, nepočuť ich hlas. Ich zvuk sa nesie po celej zemi a ich slová až na okraj sveta.“ (Žalm 14:2-4).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to ateizmus?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries