settings icon
share icon
Otázka

Čo je to arianizmus?

Odpoveď


Arianizmus je pomenovaný podľa učiteľa zo 4. storočia menom Arius. Jedna z prvých a najdôležitejších vecí medzi prvými kresťanmi sa týkala Kristovho božstva. Bol Ježiš naozaj Boh v ľudskom tele alebo bol stvorený? Bol Ježiš Boh alebo len ako Boh? Arius hovoril, že Ježiš je prvý stvorený a že sám Ježiš je korunou stvorenia. Takže, arianizmus je názor, že Ježiš je stvorená bytosť s božskými vlastnosťami, ale nie je úplne Bohom.

Arianizmus chybne chápe záznam o tom, že Ježiš bol unavený (Ján 4:6) a že nevie dátum svojho druhého príchodu (Matúš 24:36). Áno, je ťažko pochopiteľné, že Boh môže byť unavený alebo že niečo nevie, ale nie je východisko na základe toho tvrdiť, že Ježiš bol stvorený. Ježiš bol Bohom, ale bol aj človekom. Ježiš sa nestal človekom, až pokým nebol vtelesnený. Takže obmedzenia Ježiša ako človeka nemajú vplyv na Jeho božskú prirodzenosť.

Druhý omyl v arianizme sa týka významu „prvorodenstva“ (Rimanom 8:29; Kološanom 1:15-20). Arianizmus vysvetľuje „prvorodený“ v týchto veršoch ako fakt, že Ježiš bol „narodený“ alebo „stvorený“. To však nie je prípad. Ježiš hovoril o svojej existencii a o svojej večnosti (Ján 8:58; 10:30). Ján 1:1-2 hovorí, že „na počiatku Slovo bolo u Boha“. V biblickej dobe prvorodený syn mal veľkú úctu (1. Mojžišova 49:3; 2. Mojžišova 11:5; 34:19; 4. Mojžišova 3:40; Žalm 89:27; Jeremiáš 31:9). V tomto zmysle je Ježiš prvorodený Boží. Ježiš je uctievaný člen Božej rodiny. Ježiš je pomazaný „Predivný Radca, Všemocný Boh, Otec večnosti, knieža pokoja“ (Izaiáš 9:6).

Po storočnom zvažovaní, cirkevný konvet odmietol arianizmus a označil ho ako falošné učenie. Odvtedy, arianizmus bol úplne odmietnutý ako falošné učenie. Ale predsa ešte stále pretrváva v rozličných formách. Jehovini svedkovia a mormoni sa tiež držia arianskeho učenia o Ježišovej božskosti. Ale ako aj prvá cirkev, musíme sa chrániť útokov, ktoré hovoria, že Ježiš Kristus nie je Boh.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to arianizmus?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries