settings icon
share icon
Otázka

Bol apoštol Pavol ženatý?

Odpoveď


Biblia nikdy nehovorí, či bol Pavol ženatý alebo nie. Niektorí si myslia, že kedysi bol, na základe toho, čo povedal v 1. Korinťanom 9,5: „ Vari podľa príkladu ostatných apoštolov a Pánových bratov i Kéfasa nemáme právo brať si so sebou sestru, ženu?" Ak bol Pavol kedysi ženatý, jeho manželka pravdepodobne zomrela vzhľadom na to, že ju nikdy nespomína v žiadnom zo svojich spisov. Pavol v 1. Korinťanom 7:1-7 vyhlásil, že má dar celibátu.

Pavlovo vyjadrenie k slobodným a vdovám v korintskom zbore svedčí o tom, že v čase písania listu nebol ženatý: „Neženatým, nevydatým a vdovám však hovorím: Pre nich je dobre, ak zostanú ako ja. Ale ak sa nevedia ovládať, nech vstúpia do manželstva, lebo je lepšie žiť v manželstve ako horieť vášňou" (1. Korinťanom 7:8-9). Je jasné, že v tom čase nebol ženatý, ale či sa oženil aj neskôr, je otázkou špekulácií.

Niektorí veria, že apoštol Pavol bol ženatý, pretože história hovorí, že člen Sanhedrinu musel byť ženatý. Pavol však nikdy neuviedol, že bol členom Sanhedrínu. Rozhodne sa zdalo, že bol na ceste: „V židovstve som prevýšil mnohých vrstovníkov zo svojho rodu, lebo som viac horlil za podanie svojich otcov" (Galaťanom 1:14). Pavol však nemusel pokročiť až tak ďaleko, kým sa obrátil ku Kristovi.

Bol teda apoštol Pavol ženatý? Je možné, že kedysi bol, ale Biblia to výslovne neuvádza.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Bol apoštol Pavol ženatý?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries