settings icon
share icon
Otázka

Čo je apokalypsa?

Odpoveď


Slovo „apokalypsa“ pochádza z gréckeho slova „apocalupsis“, čo znamená „odhalenie, zverejnenie“. Pre knihu Zjavenia sa niekedy hovorí i že je „Jánova Apokalypsa“, pretože Boh odhaľuje posledné časy Jánovi. Ďalej, slovo apokalypsa je prvé slovo v Jánovom zjavení v gréčtine. Slovné spojenie „apokalyptická literatúra“ sa vzťahuje na použitie symbolov, obrazov a čísel v opisovaní budúcich udalostí. Nerátajuc Zjavenie, ďalšie apokalyptické knihy sú: Daniel kapitoly 7-12, Izaiáš kapitoly 24-27, Ezechiel kapitoly 37–41, a Zachariáš kapitoly 9–12.

Prečo bola apokalyptická literatúra písaná v symboloch a obrazoch? V čase, keď boli apokalyptické knihy písané, opatrnejšie bolo zamaskovať odkaz symbolmi a obrazmi, ako písať zrozumiteľným jazykom. Nasledovne, symbolizmus vytvoril element tajomstva o podrobnostiach týkajúcich sa miesta a času. Účelom takého symbolizmu nebolo, aby vytvoril zmätok, ale aby poučil a povzbudil nasledovníkov Božích v ťažkých časoch.

Vedľa špecifického biblického významu, slovo „apokalypsa“ sa používa na označenie posledných čias všeobecne alebo na celkom posledné časy. Tiež pod „apokalypsou“ sa chápe Pánov príchod a boj pri Armagedone. Apokalypsa bude konečné zjavenie Boha, Jeho hnevu, spravodlivosti a nakoniec Jeho lásky. Ježiš Kristus je zvrchovaná „apokalypsa“ Boha, lebo On nám zjavil Boha (Ján 14:9, Židom 1:2).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je apokalypsa?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries