settings icon
share icon
Otázka

Čo je príčinou všetkého antisemitizmu vo svete?

Odpoveď


Prečo svet nenávidí Židov? Prečo je antisemitizmus tak rozšírený v toľkých rôznych krajinách? Čo je také zlé na Židoch? História ukázala, že v rôznych obdobiach za posledných 1700 rokov boli Židia vyhnaní z viac ako 80 rôznych krajín. Historici a odborníci dospeli k záveru, že existuje najmenej šesť rôznych dôvodov:

• Rasová teória – Židia sú nenávidení, pretože sú považovaní menejcennú rasu.
• Ekonomická teória – Židia sú nenávidení, pretože vlastnia príliš veľa bohatstva a moci.
• Teória outsiderov – Židia sú nenávidení, pretože sú iní ako všetci ostatní.
• Teória obetného baránka – Židia sú nenávidení, pretože sú príčinou všetkých problémov sveta.
• Teória bohovrahov – Židia sú nenávidení, pretože zabili Ježiša Krista.
• Teória vyvolených ľudí – Židia sú nenávidení, pretože arogantne vyhlasujú, že sú „Božími vyvolenými“.

Majú tieto teórie nejakú podstatu?

• Pokiaľ ide o rasovú teóriu, pravdou je, že Židia nie sú rasa. Židom sa môže stať ktokoľvek na svete akejkoľvek farby pleti, vyznania alebo rasy.
• Ekonomická teória, ktorá uvádza, že Židia sú bohatí, nemá veľkú váhu. História ukázala, že počas 17. až 20. storočia, najmä v Poľsku a Rusku, boli Židia zúfalo chudobní a mali veľmi malý, ak vôbec nejaký vplyv na podnikanie alebo politické systémy.
• Čo sa týka teórie outsiderov, počas 18. storočia sa Židia zúfalo pokúšali asimilovať so zvyškom Európy. Dúfali, že ich asimilácia spôsobí skončenie antisemitizmu. Ešte viac ich však nenávideli tí, ktorí tvrdili, že Židia nakazia ich rasu menejcennými génmi. To platilo najmä v Nemecku pred druhou svetovou vojnou.
• Čo sa týka teórie obetného baránka, faktom je, že Židia boli vždy nenávidení, čo z nich robí veľmi vhodný cieľ.
• Čo sa týka teórie bohovraždy, Biblia jasne hovorí, že Rimania boli tí, ktorí skutočne zabili Ježiša, hoci Židia vystupovali ako spolupáchatelia. Až o niekoľko sto rokov neskôr boli Židia označovaní za vrahov Ježiša. Je prekvapivé, že Rimania nie sú tí nenávidení. Sám Ježiš odpustil Židom (Lukáš 23:34). Dokonca aj Vatikán oslobodil Židov od Ježišovej smrti v roku 1963. Napriek tomu ani jedno vyhlásenie nemalo vplyv na antisemitizmus.
• Čo sa týka ich tvrdenia, že sú „vyvoleným Božím ľudom“, Židia v Nemecku odmietli svoj status „vyvolenosti“ koncom 19. storočia, aby sa lepšie asimilovali do nemeckej kultúry. Napriek tomu prešli holokaustom. Dnes niektorí kresťania a moslimovia tvrdia, že sú „vyvoleným ľudom“ Božím, no svet ich
z väčšej časti toleruje a stále nenávidí Židov.
To nás privádza k skutočnému dôvodu, prečo svet nenávidí Židov. Apoštol Pavol nám hovorí: „Želal by som si totiž byť sám prekliaty a odlúčený od Krista pre mojich bratov, mojich príbuzných podľa tela. Sú to Izraeliti, im patrí synovstvo aj sláva, aj zmluvy, im bol daný zákon aj bohoslužba, aj prisľúbenia. Ich sú otcovia a z nich pochádza podľa tela Kristus, ktorý je nad všetkými, Boh požehnaný na veky. Amen.“ (Rimanom 9:3-5). Pravda je taká, že svet nenávidí Židov, pretože svet nenávidí Boha. Židia boli Boží prvorodený, Jeho vyvolený ľud (Deuteronómium 14:2). Prostredníctvom židovských patriarchov, prorokov a chrámu Boh použil Židov, aby priniesli Jeho Slovo, Zákon a morálku do sveta hriechu. Poslal svojho syna, Ježiša Krista, v židovskom tele, aby vykúpil svet z hriechu. Satan, knieža tohto sveta

(Ján 14:30, Efezanom 2:2), otrávil mysle ľudí svojou nenávisťou voči Židom. Pozri Zjavenie 12, kde je alegorické zobrazenie nenávisti Satana (draka) voči židovskému národu (žene).

Satan sa pokúsil vyhladiť Židov prostredníctvom Babylončanov, Peržanov, Asýrčanov, Egypťanov, Chetitov a nacistov. Ale zakaždým zlyhal. Boh neskončil s Izraelom. Rimanom 11:26 nám hovorí, že jedného dňa bude celý Izrael spasený a to by sa nemohlo stať, ak by Izrael neexistoval. Preto Boh zachová Židov pre budúcnosť, tak ako aj počas histórie zachoval ich zostatok, kým sa neuskutoční jeho konečný plán. Nič nemôže prekaziť Boží plán s Izraelom a židovským národom.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je príčinou všetkého antisemitizmu vo svete?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries