settings icon
share icon
Otázka

Mal by kresťan užívať antidepresíva alebo nejaké iné lieky na psychické poruchy?

Odpoveď


Záchvaty paniky, úzkostné poruchy, fóbie a deprésie ovplyvňujú milióny ľudí. Záchvaty paniky môžu byť vysiľujúce, keďže sú nepredvídateľné. Pre mnohých je koreň problému strach, napr.: strach z odmietnutia, strach z prijatia, strach zo zodpovednosti, strach z neznámeho. Niečo spustí strach, ktorý spôsobuje pocit straty kontroly. Záchvaty paniky sú náročné, ako telesne, tak aj psychicky.

Aj keď odborníci veria, že vyššie uvedené neduhy pochádzajú z psychiky človeka, existujú aj prípady, keď sú poruchy spôsobené chemickou nerovnováhou. Pri takýchto prípadoch sa pristupuje liekom ako k prostriedku na riešenie chemickej nerovnováhy, čo lieči príznaky psychického ochorenia. Je toto hriech? Nie. Boh dovolil človeku, aby preširoval vedomosti v oblasti medicíny a sám Boh ju používa na uzdravenie ľudí. Potrebuje Boh ľudskú medicínu nato, aby ľudí uzdravil? Pravdaže nie. Ale Boh dovolil človeku, aby rozvíjal medicínu a neexistuje biblický podklad, aby sme sa obmedzili v tejto oblasti.

Avšak je rozdiel medzi užívaním liekov na liečenie a každodenným nezodpovedným užívaním liekov. Musíme vedieť, že Boh je hlavným lekárom a jedine On môže dokonale uzdraviť (Ján 4:14). Musíme hľadať Boha ako zdroj svojho uzdravenia. Lieky, ktoré pomáhajú pri záchvatoch paniky by sa mali používať iba na upokojenie, aby sme boli schopní doriešiť to, čo je koreňom strachu. Liek by mal pomôcť iba v tom, že navráti kontrolu nad telom a mysľou tomu, kto je zasiahnutý. Predsa mnohí používajú lieky nato, aby nemuseli riešiť koreň problému; toto je nezodpovednosť a nezodpovedosť voči Božiemu uzdraveniu a oslobodeniu z problémov, ktoré privádzajú do takého stavu. A toto sa stáva hriechom, pretože je založené na sebeckosti.

Keď sa liek používa iba nato, aby sa vyliečili symptómy, a potom sa spoliehame na Boha a Jeho Slovo, vtedy Boh mení myseľ a srdce a postupne sa potreba za liekom zníži. Veriaci je posilnený v Kristovi a Boh uzdravuje trápiace sa časti nášho srdca. Božie Slovo hovorí mnoho o strachu v živote veriaceho. Čítanie týchto oddielov a meditovanie nad nimi je liekom pre srdce a dušu. Nasledovné verše uisťujú a osvecujú pravdu o tom, čo Boh pripravil pre svoje deti: Príslovia 29:25; Matúš 6:34; Ján 8:32; Rimanom 8:28-29; 12:1-2; 1. Korinťanom 10:13; 2. Korinťanom 10:5; Filipanom 4:4-9; Kolosanom 3:1-2; 2. Timoteovi 1:6-8; Židom 13:5-6; Jakuba 1:2-4; 1. Petrova 5:7; 2. Petrova 1:3-4; 1. Jánova 1:9; 4:18-19.

Boh môže zázračne uzdraviť. A my by sme sa mali modliť za to. Ale Boh tiež lieči skze lieky a lekárov a aj za to by sme sa mali modliť. Bezohľadu nato, akým smerom nás Boh vedie, naša dôvera má byť v Ňom (Matúš 9:22).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Mal by kresťan užívať antidepresíva alebo nejaké iné lieky na psychické poruchy?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries