settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená symbol anchu?

Odpoveď


V staroegyptskej mytológii bol anch symbolom večného života. Tvar anchu pripomína veľké T so slučkou pripojenou k vrcholu. Anch by sa dal opísať aj ako kríž s horným ramenom nahradeným tvarom obrátenej slzy. V hieroglyfoch sa anch často zobrazuje, ako ho prostredníctvom slučky nesú v rukách egyptskí bohovia a bohyne. Symbol anchu neskôr prevzala koptská kresťanská cirkev ako crux ansata, čo znamená „kríž s rúčkou".

Archeológovia si nie sú istí pôvodom symbolu anchu ani tým, čo mal predstavovať. Podľa niektorých teórií je anch štylizovaný remienok sandálu, dráha slnka na obzore alebo kombinácia troch prvkov - mužských a jedného prvku - ženských pohlavných orgánov. Iné naznačujú, že anch mal znázorňovať akýsi uzol alebo luk a na skorších vyobrazeniach anchu je dlhší spodný segment dve samostatné časti. Pomocou tohto tvaru sa často vytvárali ručné zrkadlá a egyptské slovo anch znamenalo nielen „život", ale aj „zrkadlo".

Rovnako ako iné symboly, aj anch bežne používajú tí, ktorí nemajú ani poňatia, čo znamená, ale zdá sa im pekný. V modernej dobe sa ankh spája s upírskym fantasy žánrom, pretože má konotáciu večného života. Obľúbený bol aj v gotickej subkultúre, pravdepodobne kvôli fanúšikovskému spojeniu anchu s upírmi a jeho predpokladaným „temným" dôsledkom. Ak sa anch používa na zámerné symbolické účely, zvyčajne odkazuje na náboženský pluralizmus a naznačuje, že všetky duchovné prístupy rovnako vedú k „životu".

Biblické učenie hovorí, že večný život je možný len skrze vieru v obeť a vzkriesenie Ježiša Krista. Ježiš povedal: „Ja som cesta, pravda i život. Nik neprichádza k Otcovi, ak len nie skrze mňa" (Ján 14:6).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená symbol anchu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries