settings icon
share icon
Otázka

Zjavujú sa dnes anjeli ľuďom?

Odpoveď


Biblickí anjeli sa ľuďom zjavujú nepredvídateľne a rôznymi spôsobmi. Pri čítaní Písma môže človek nadobudnúť dojem, že zjavenie anjelov bolo do istej miery bežné, ale nie je to tak. Dnes je o anjelov čoraz väčší záujem a existuje veľa správ o zjaveniach anjelov. Anjeli sú súčasťou takmer každého náboženstva a vo všeobecnosti sa zdá, že majú rovnakú úlohu posla. Aby sme mohli určiť, či sa anjeli zjavujú aj dnes, musíme najprv získať biblický pohľad na ich staroveké zjavenia.

Prvýkrát sa anjeli v Biblii objavili v Genesis 3:24, keď boli Adam a Eva vyhnaní z rajskej záhrady. Boh postavil cherubínov, aby zablokovali vchod ohnivým mečom. Ďalší anjelský zjav je v Genesis 16:7, asi o 1900 rokov neskôr. Hagar, egyptská služobnica, ktorá porodila Abrahámovi Izmaela, dostala od anjela pokyn, aby sa vrátila a podriadila sa svojej pani Sáre. Abraháma navštívil Boh a dvaja anjeli v Genesis 18:2, keď ho Boh informoval o blížiacom sa zničení Sodomy a Gomory. Tí istí dvaja anjeli navštívili Lóta a nariadili mu, aby utiekol z mesta so svojou rodinou skôr, ako bude zničené (Genesis 19:1-11). Anjeli v tomto prípade tiež prejavili nadprirodzenú moc tým, že oslepili zlých mužov, ktorí ohrozovali Lóta.

Keď Jákob uvidel množstvo anjelov (Genesis 32:1), okamžite ich rozpoznal ako Božiu armádu. V Numeri 22:22 sa anjel postavil do cesty neposlušnému prorokovi Balámovi, ale Balám najprv anjela nevidel, hoci jeho oslica áno. Máriu navštívil anjel, ktorý jej povedal, že bude matkou Mesiáša, a Jozef dostal od anjela varovanie, aby vzal Máriu a Ježiša do Egypta, aby ich ochránil pred Herodesovým ediktom (Matúš 2:13). Keď sa zjavia anjeli, tí, ktorí ich vidia, sú často zasiahnutí strachom (Sudcovia 6:22, 1. Paralipomenon 21:30, Matúš 28:5). Anjeli doručujú posolstvá od Boha a plnia Jeho príkazy, niekedy nadprirodzenými prostriedkami. V každom prípade anjeli poukazujú ľudom na Boha a vzdávajú mu slávu. Svätí anjeli odmietajú byť uctievaní (Zjavenie 22:8-9).

Podľa moderných správ prichádzajú anjelské návštevy v rôznych podobách. V niektorých prípadoch cudzinec zabráni vážnemu zraneniu alebo smrti a potom záhadne zmizne. V iných prípadoch je na chvíľu vidieť okrídlenú alebo bielo odetú bytosť a potom zmizne. V človeku, ktorý vidí anjela, často zostane pocit pokoja a istoty Božej prítomnosti. Zdá sa, že tento typ návštevy súhlasí s biblickým vzorom, ktorý vidíme v Skutkoch 27:23.

Ďalším typom návštevy, ktorý sa dnes niekedy uvádza, je typ „anjelského zástupu“. V Lukášovi 2:13 pastierov navštívil nebeský zástup, keď im povedali o narodení Ježiša. Niektorí ľudia hlásili podobné skúsenosti na miestach uctievania. Táto skúsenosť sa do modelu tak dobre nehodí, pretože zvyčajne neslúži na nič iné, ako na poskytnutie pocitu duchovnej radosti. Nebeský zástup v Lukášovom evanjeliu zvestoval veľmi konkrétne správy.

Tretí typ návštevy zahŕňa iba fyzický pocit. Starší ľudia často hlásili, že v časoch extrémnej osamelosti sa cítia, akoby sa okolo nich ovíjali ruky alebo krídla. Boh je určite Bohom všetkej útechy a Písmo hovorí o Bohu, ktorý prikrýva svojimi krídlami (Žalm 91:4). Takéto správy môžu byť príkladom tohto „prikrytia.

Boh je vo svete stále aktívny ako bol vždy a Jeho anjeli určite tiež stále pracujú. Tak ako anjeli chránili Boží ľud v minulosti, môžeme si byť istí, že dnes strážia aj nás. Hebrejom 13:2 hovorí: „ Nezabúdajte na pohostinnosť, lebo niektorí vďaka nej prijali ako hostí anjelov, hoci o tom nevedeli.“ Keď poslúchame Božie príkazy, je celkom možné, že sa stretneme s Jeho anjelmi, aj keď si to neuvedomujeme. Za zvláštnych okolností Boh dovolil svojmu ľudu vidieť Jeho neviditeľných anjelov, takže Boží ľud bol povzbudený a pokračoval v službe Bohu (2. Kráľov 6:16-17).

Musíme tiež dbať na varovania Písma týkajúce sa anjelských bytostí: sú padlí anjeli, ktorí pracujú pre Satana, ktorí urobia čokoľvek, aby nás rozvrátili a zničili. Galaťanom 1:8 nás varuje, aby sme si dávali pozor na akékoľvek „nové“ evanjelium, aj keď ho prináša anjel. Kolosanom 2:18 varuje pred uctievaním anjelov. Zakaždým, keď sa v Biblii ľudia poklonili pred anjelmi, tieto bytosti rozhodne odmietli byť uctievané. Každý anjel, ktorý prijíma uctievanie, alebo ktorý nevzdáva slávu Pánu Ježišovi, je podvodník. Druhý list Korinťanom 11:14-15 uvádza, že Satan a jeho anjeli sa prezliekajú za anjelov svetla, aby oklamali a zviedli každého, kto ich bude počúvať.

Sme povzbudení vedomím, že Boží anjeli pracujú. Za zvláštnych okolností by sme mohli mať aj jednu z tých vzácnych osobných návštev. Väčšie ako toto poznanie je však poznanie, ktoré sám Ježiš povedal: „Ja som s vami po všetky dni až do konca sveta“ (Matúš 28:20). Ježiš, ktorý stvoril anjelov a prijíma ich uctievanie, nám prisľúbil svoju vlastnú prítomnosť v našich skúškach.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Zjavujú sa dnes anjeli ľuďom?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries