settings icon
share icon
Otázka

Existuje anjel smrti?

Odpoveď


Myšlienka „anjela smrti“ je prítomná vo viacerých náboženstvách. „Anjel smrti“ je v judaizme známy ako Samael, Sariel alebo Azrael; ako Malak Almawt v islame; ako Yama alebo Yamaraj v hinduizme; a ako Grim Reaper (Smrtka s kosou) v populárnej beletrii. V rôznych mytológiách je anjel smrti predstavovaný rôzne, či už ako zahalená kostra s kosákom alebo krásna žena, či napríklad malé dieťa. Podrobnosti sa líšia, ale spoločne veria, že táto bytosť prichádza k človeku v okamihu smrti a buď skutočne spôsobuje smrť, alebo ju jednoducho pozoruje – s cieľom potom vziať dušu človeka do príbytku mŕtvych.

O pojme „anjel smrti“ sa v Biblii nehovorí. Biblia nikde neučí, že existuje konkrétny anjel, ktorý má na starosti smrť alebo ktorý je prítomný vždy, keď niekto zomrie. Druhá Kráľov 19:35 opisuje anjela, ktorý zabil 185 000 Asýrčanov, ktorí napadli Izrael. Niektorí vidia aj 12. kapitolu Exodus, smrť prvorodených v Egypte, ako dielo anjela. Aj keď je to možné, Biblia nikde nepripisuje smrť prvorodených anjelovi. Nech je to akokoľvek, aj keď Biblia opisuje anjelov spôsobujúcich smrť na príkaz Pána, Písmo nikde neučí, že existuje konkrétny anjel smrti.

Boh a jedine Boh je zvrchovaný nad načasovaním našej smrti. Žiadny anjel ani démon nemôže v žiadnom zmysle spôsobiť našu smrť skôr, ako si to Boh prial. Podľa Rimanom 6:23 a Zjavenia 20:11-15 je smrť oddelením, oddelením našej duše-ducha od nášho tela (fyzická smrť) a v prípade neveriacich večným oddelením od Boha (večnou smrťou). Smrť je niečo, čo nastane. Smrť nie je anjel, démon, osoba, ani iná bytosť. Anjeli môžu spôsobiť smrť a môžu sa podieľať na tom, čo sa nám stane po smrti – ale nič také ako „anjel smrti“ neexistuje.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Existuje anjel smrti?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries