settings icon
share icon
Otázka

Ako zomrel apoštol Pavol?

Odpoveď


Biblia nehovorí o tom, ako apoštol Pavol zomrel. V 2. liste Timotejovi 4:6-8 Pavol zrejme predvída svoj skorý koniec: „Ja mám byť už obetovaný, nastal už čas môjho odchodu. Dobrý boj som dobojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval. Už mám pripravený veniec spravodlivosti, ktorý mi dá v onen deň Pán, spravodlivý sudca, no nie iba mne, ale aj všetkým, čo s láskou očakávajú jeho zjavenie."

Druhý list Timotejovi bol napísaný počas Pavlovho druhého rímskeho väzenia v rokoch 64-67 n.l. Existuje niekoľko rôznych kresťanských tradícií o tom, ako Pavol zomrel, ale najčastejšie prijímaná tradícia pochádza zo spisov Eusébia, raného cirkevného historika. Eusébius tvrdil, že Pavol bol sťatý na príkaz rímskeho cisára Nera alebo jedného z jeho podriadených. K Pavlovmu umučeniu došlo krátko po tom, ako veľká časť Ríma zhorela pri požiari - z tejto udalosti Nero obvinil kresťanov.

Je možné, že apoštol Peter bol umučený približne v tom istom čase, v období skorého prenasledovania kresťanov. Traduje sa, že Peter bol ukrižovaný dolu hlavou a Pavol bol sťatý kvôli tomu, že Pavol bol rímsky občan (Skutky 22:28) a rímski občania boli zvyčajne oslobodení od ukrižovania.

Presnosť tejto tradície sa nedá odhadnúť. Biblia opäť nezaznamenáva, ako Pavol zomrel, takže si nemôžeme byť istí okolnosťami jeho smrti. Podľa všetkých indícií však zomrel pre svoju vieru. Vieme, že bol pripravený zomrieť za Krista (Skutky 21:13), a Ježiš predpovedal, že Pavol bude veľa trpieť pre Kristovo meno (Skutky 9:16). Na základe toho, čo o Pavlovom živote zaznamenáva kniha Skutkov, môžeme predpokladať, že zomrel, keď ohlasoval Kristovo evanjelium a svoj posledný dych strávil ako svedok pravdy, ktorá ľudí oslobodzuje (Ján 8:32).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako zomrel apoštol Pavol?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries