settings icon
share icon
Otázka

Ako vyzerajú anjeli?

Odpoveď


Anjeli sú duchovné bytosti (Hebrejom 1:14), takže nemajú žiadnu fyzickú podobu. Ale anjeli majú schopnosť objaviť sa v ľudskej podobe. Keď sa anjeli zjavili ľuďom v Biblii, podobali sa normálnym mužom. V Genesis 18:1-19 sa Boh a dvaja anjeli zjavili ako ľudia a skutočne jedli s Abrahámom. Anjeli sa v Biblii mnohokrát objavujú ako muži (Jozua 5:13-14, Marek 16:5) a nikdy sa neobjavujú v podobe žien.

Inokedy sa anjeli nezjavovali ako ľudia, ale ako niečo z iného sveta a ich zjav bol pre tých, ktorí sa s nimi stretli, desivý. Prvé slová od týchto anjelov boli často „neboj sa“, pretože extrémny strach bol bežnou reakciou na nich. Strážcovia Ježišovho hrobu ostali ako mŕtvi, keď uvideli Pánovho anjela (Matúš 28:4). Pastierov na poliach v Lukášovi 2 sa „zmocnil strach“, keď sa zjavil Pánov anjel a okolo nich zažiarila Pánova sláva.

Čo sa týka fyzických vlastností, anjeli sú niekedy popisovaní ako okrídlení. Zlatí cherubovia na arche zmluvy mali krídla, ktoré zakrývali zľutovnicu (2. Mojžiša 25:20). Izaiáš videl vo svojom videní nebeského trónu okrídlených serafov, z ktorých každý mal šesť krídel (Izaiáš 6:2). Aj Ezechiel videl videnia okrídlených anjelov. Izaiáš 6:1-2 zobrazuje anjelov s ľudskými črtami — hlasmi, tvárami a nohami. V niekoľkých ďalších pasážach počuť anjelské hlasy, ktoré spievajú a chvália Boha. Jeden z najúplnejších opisov anjela je v Danielovi 10:5-6 - „Keď som zodvihol zrak, videl som nejakého muža oblečeného do ľanového odevu s pásom zo zlata z Úfazu na bedrách. Jeho telo bolo ako chryzolit a jeho tvár bola podobná blesku. Jeho oči boli ako plamene ohňa, jeho ramená a nohy ako lesk bronzu a jeho hlas ako hrmenie.“ Podobne bol opísaný aj anjel pri Ježišovom hrobe: „Jeho tvár bola ako blesk a jeho rúcho biele ako sneh“ (Matúš 28:3).

Nech už anjeli vyzerajú akokoľvek, existuje dôvod domnievať sa, že sú neuveriteľne krásni. Ezechiel nám o Luciferovi hovorí: „Srdce ti spyšnelo pre tvoju krásu, prišiel si o múdrosť kvôli lesku“. Okrem toho sa od bytostí, akými sú anjeli, ktorí sú neustále v Božej prítomnosti, očakáva, že budú mať mimoriadnu krásu, pretože Božia sláva sa odráža na všetkom, čo je okolo Neho.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako vyzerajú anjeli?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries