settings icon
share icon
Otázka

Ako vyzerá Boh?

Odpoveď


Boh je duch (Ján 4:24), a tak jeho podoba nie je niečo, čo by sme vedeli opísať. Exodus 33:20 nám hovorí: „Nebudeš môcť vidieť moju tvár, lebo ma neuvidí človek, aby pri tom zostal živý“. Ako hriešni ľudia nie sme schopní vidieť Boha v celej Jeho sláve. Jeho vzhľad je nepredstaviteľný a príliš slávny na to, aby ho hriešny človek mohol vidieť.

Biblia opisuje, ako sa Boh zjavoval ľuďom pri rôznych príležitostiach. Tieto prípady by sa nemali chápať tak, že popisujú presne to, ako Boh vyzerá, ale hovoria najmä o tom, že sa nám Boh zjavuje spôsobom, ktorému rozumieme. Je nad naše schopnosti porozumieť a opísať ako vyzerá. Boh dáva záblesky toho, ako vyzerá, aby nás učil pravdy o sebe, nie nevyhnutne preto, aby sme si Ho vedeli predstaviť. Dve pasáže, ktoré mocne opisujú úžasnú Božiu podobu, sú Ezechiel 1:26–28 a Zjavenie 1:14–16.

Ezechiel 1:26-28 hovorí: „Zhora nad klenbou, ktorá bola nad ich hlavami, bola podoba trónu, ktorý vyzeral ako drahokam zafír. Na podobe trónu bola zhora postava, ktorá vyzerala ako človek. Potom som videl lesk, akoby lesk mosadzného zrkadla, ktorý vyzeral ako oheň aj zvonka aj zvnútra až hore k miestu, ktoré vyzeralo ako bedrá. Avšak ďalej od miesta, ktoré vyzeralo ako bedrá, videl som niečo podobné ohňu, čo bolo obklopené jagotom. Vyzeralo to ako dúha, ktorá býva na oblaku za daždivého dňa. Tak vyzerala podoba slávy Hospodina. Keď som ju videl, padol som na tvár a počúval som hlas, ktorý ma oslovil.“ V Zjavení 1: 14–16 sa píše: „Hlavu a vlasy mal biele ako biela vlna, ako sneh, a oči ako plameň ohňa. Nohy mal podobné lesklému kovu rozžeravenému v peci, Jeho hlas bol ako hučanie mnohých vôd. V pravej ruke mal sedem hviezd, z Jeho úst vychádzal ostrý dvojsečný meč a Jeho tvár bola, ako keď slnko svieti v plnej sile. “

Tieto pasáže reprezentujú Ezechielove a Jánove najlepšie pokusy opísať Božiu podobu. Museli použiť symbolický jazyk, aby opísali niečo, pre čo ľudská reč nemá slová, „čo sa javilo ako“, „vyzeralo ako“, atď. Vieme, že keď budeme v nebi, „uvidíme Ho takého, aký je“ (1. Ján 3:2). Hriech už nebude a my budeme schopní vnímať Ho v celej Jeho sláve.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako vyzerá Boh?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries