settings icon
share icon
Otázka

Ako vyzeral Ježiš?

Odpoveď


Biblia neposkytuje opis fyzického vzhľadu Krista. Najbližšie sa k popisu dostaneme v Izaiášovi 53: 2: „Nemá podobu ani krásu, aby sme na neho hľadeli, ani výzor, aby sme po ňom túžili.“ Všetko, čo nám to hovorí, je, že Ježiš vyzeral ako akýkoľvek iný muž - vyzeral obyčajne. Izaiáš tu prorokoval, že nadchádzajúci trpiaci Služobník povstane v pokorných podmienkach a nebude nosiť žiadny z obvyklých emblémov kráľovskej hodnosti, čím sa Jeho skutočná identita stane viditeľnou iba pre náročné oko viery.

Izaiáš ďalej opisuje Kristov zjav, ako vyzeral, keď bol bičovaný pred svojim ukrižovaním. „jeho výzor je neľudsky znetvorený a jeho tvár sa nepodobá človeku,“ (Izaiáš 52:14). Tieto slová opisujú neľudskú krutosť, ktorú pretrpel (Matúš 26:67, 27:30; Ján 19: 3). Jeho vzhľad bol taký znetvorený, že na Neho ľudia pozerali s úžasom.

Väčšina obrazov, ktoré máme o Ježišovi dnes, pravdepodobne nie je presná. Ježiš bol Žid, takže mal pravdepodobne tmavú pokožku, tmavé oči a tmavé vlasy. To je na hony vzdialené od blonďavého, modrookého a svetlého Ježiša na mnohých moderných obrázkoch. Jedna vec je jasná: keby bolo pre nás dôležité vedieť, ako Ježiš vyzerá, Matúš, Peter a Ján, ktorí s ním strávili tri roky, by nám určite poskytli presný popis, rovnako ako jeho vlastní bratia, Jakub a Júda. Napriek tomu títo pisatelia Nového zákona neponúkajú žiadne podrobnosti o Jeho telesnej podobe.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako vyzeral Ježiš?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries