settings icon
share icon
Otázka

Aký význam má akáciové drevo v Biblii?

Odpoveď


Akáciové drevo sa často spomína v súvislosti s predmetmi použitými pri stavbe svätostánku v 2. knihe Mojžišovej. Najväčší význam má jeho použitie pri stavbe archy zmluvy. Prečo práve akáciové drevo? Má nejaký osobitný význam?

Z praktického hľadiska by akáciove stromy boli jedinými druhmi stromov, ktoré rástli v púštnych oblastiach, ktorými Izrael putoval. Okrem toho je akáciové drevo husté a mimoriadne pevné, takže je skvelou voľbou pre akýkoľvek typ drevenej konštrukcie.

Jeden z výskumníkov poznamenal: „Toto drevo je odolné voči hnilobe, pretože strom ukladá v jadrovom dreve množstvo odpadových látok, ktoré sú konzervačnými látkami a spôsobujú, že drevo je pre hmyz nepríjemné, takže je husté a ťažko preniká doň voda a iné hnilobné činitele." (Zdroj: http://ww2.odu.edu/~lmusselm/plant/bible/acacia.php)

Pri stavbe svätostánku bolo akáciové drevo jedným z materiálov, ktoré mali Izraeliti k dispozícii. V 2. knihe Mojžišovej 35:24 sa píše: „Každý, kto mal akáciové drevo, súce na zhotovenie bohoslužobného diela, priniesol ho." Akáciové drevo sa používalo na tyče archy, na samotnú archu a na mnohé časti svätostánku. V skutočnosti je akáciové drevo jediným druhom dreva, ktoré sa použilo pri stavbe jednotlivých častí svätostánku.

Vďaka použitiu akáciového dreva vznikli materiály, ktoré dlho vydržali. Svätostánok sa používal ďalších štyristo rokov a nakoniec našiel svoje miesto v jeruzalemskom chráme, ktorý bol postavený za Šalamúnovej vlády. Archa zostala kľúčovou súčasťou židovského uctievania až do zničenia chrámu Babylončanmi o niekoľko storočí neskôr.

Niektorí sa možno snažia pripisovať akáciovému drevu duchovnú silu, ale Biblia nič také netvrdí. Namiesto toho sa zdá, že akácia bol hlavným stromom, ktorý bol k dispozícii počas cesty púšťou, a jeho hustota a pevnosť ho predurčovali na stavbu, ktorá mala vydržať celé generácie.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký význam má akáciové drevo v Biblii?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries