settings icon
share icon
Otázka

Čo je to agnosticizmus?

Odpoveď


Agnosticizmus je taký názor, podľa ktorého je nemožné vedieť, alebo dokázať Božiu existenciu. Slovo „agnostik“ v podstate znamená „bez poznania“. Agnosticizmus je viac inteligentne úprimná forma ateizmu. Ateizmus tvrdí, že Boh neexistuje – nedokázateľný názor. Agnosticizmus vraví, že Božiu existenciu nie je možné ani potvrdiť ani vyvrátiť. Je nemožné, aby sme vedeli či Boh existuje alebo neexistuje. V tomto má agnosticizmus pravdu. Božia existencia nemôže byť empiricky ani potvrdená ani vyvrátená.

Biblia nám hovorí, že vierou musíme prijať to, že Boh existuje. Židom 11:6 hovorí, že bez viery „nie je možné páčiť sa (Bohu). Lebo ten, kto pristupuje k Bohu, musí veriť, že Boh je a odplatí sa tým, ktorí Ho hľadajú.“ Boh je duch (Ján 4:24) a tak Ho nemôžeme vidieť a ani sa Ho dotýkať. Pokiaľ sa Boh nerozhodne, aby sa nám zjavil, tak je pre naše zmysly neviditeľným (Rímskym 1:20). Biblia tvrdí, že Božia existencia je jasne viditeľná vo svete (Žalm 19:2-5), vnímaná v prírode (Rímskym 18-22) a potvrdená v našich srdciach (Kazateľ 3:11).

Agnostici nie sú ochotní urobiť rozhodnutie pre a ani proti Božej existencii. Je to nekonečné „sedenie na plote“. Teisti veria tomu, že Boh existuje. Ateisti veria tomu, že Boh neexistuje. Agnostici veria tomu, že by sme nemali ani veriť ani neveriť v Božiu existenciu, pretože nie je možné, aby sme to vedeli.

Kvôli diskusii by sme mohli poukázať na jasné a nepopierateľné dôkazy, ktoré svedčia o Božej existencii. Keď postavíme teizmus a agnosticizmus do rovnakej pozície, ktorý z nich dáva najviac „zmyslu“, aby sme mu verili v otázke možného života po smrti? Ak žiadny Boh nie je, tak potom teisti a agnostici jednoducho prestanú existovať, keď zomrú. Z tohto uhľa pohľadu určite dáva viac „zmyslu“ byť teistom ako agnostikom. Ak ani jeden názor nedokáže byť potvrdený ani vyvrátený, tak potom sa zdá, že je múdrejšie vynaložiť všetko úsilie na to, aby sme mohli dôkladne preskúmať ten názor, ktorý môže mať nekonečný a večne príjemný výsledok.

Mať pochybnosti je úplne normálne. Vo svete je mnoho vecí, ktorým nerozumieme. Často ľudia pochybujú o Božej existencii pretože nerozumejú alebo nesúhlasia s tým, čo robí a čo dopustí, aby sa stalo. Avšak nemali by sme očakávať, že ako obmedzené bytosti budeme schopný chápať neobmedzenému Bohu. Rímskym 11:33-34 volá, „ Ó, hlbokosť bohatstva, múdrosti a známosti Božej! Aké nevyspytateľné sú Jeho súdy a nepochopiteľné cesty Jeho. Veď kto poznal myseľ Pánovu, alebo kto Mu bol radcom?“ V Boha musíme veriť vierou a vo viere dôverovať Jeho cestám. Boh je pripravený a aj ochotný sa zjaviť úžasnými spôsobmi tým, ktorí v Neho veria. Deuteronomium 4:29 vyhlasuje, „Ale keď budeš tam hľadať Hospodina, svojho Boha, nájdeš Ho, ak Ho budeš hľadať celým srdcom a celou dušou.“

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to agnosticizmus?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries