settings icon
share icon
Otázka

Čo sú Zvitky od Mŕtveho mora a prečo sú dôležité?

Odpoveď


Prvý zo Zvitkov od Mŕtveho mora bol objavený v roku 1947 v Kumráne, dedine, ktorá sa nachádza asi tridsať kilometrov východne od Jeruzalema na severozápadnom brehu Mŕtveho mora. Mladý beduínsky pastier, ktorý sledoval kozu, ktorá zablúdila, hodil kameň do jednej z jaskýň pozdĺž morských útesov a počul praskajúci zvuk: kameň zasiahol keramickú nádobu, v ktorej sa nachádzali kožené a papyrusové zvitky, o ktorých sa neskôr zistilo, že sú staré takmer dvadsať storočí. O desať rokov neskôr a po mnohých hľadaniach sa v jedenástich jaskyniach okolo Mŕtveho mora našli desaťtisíce fragmentov zvitkov z obdobia od tretieho storočia pred Kristom do roku 68 n. l., ktoré predstavovali približne osemsto samostatných diel.

Zvitky od Mŕtveho mora tvoria rozsiahlu zbierku židovských dokumentov napísaných v hebrejčine, aramejčine a gréčtine a zahŕňajúcich mnoho tém a literárnych štýlov. Obsahujú rukopisy alebo fragmenty všetkých kníh hebrejskej Biblie okrem knihy Ester, pričom všetky vznikli takmer o tisíc rokov skôr ako všetky doteraz známe biblické rukopisy. Zvitky obsahujú aj najstarší existujúci biblický komentár ku knihe Habakuk a mnoho ďalších spisov, medzi nimi náboženské diela týkajúce sa vtedajších židovských siekt.

Legendy o tom, čo sa nachádzalo vo zvitkoch od Mŕtveho mora, ďaleko presahujú to, čo sa tam skutočne nachádzalo. Neboli tam žiadne stratené knihy Biblie ani iná literatúra, ktorej by už neexistovali iné kópie. Drvivá väčšina Zvitkov od Mŕtveho mora boli jednoducho kópie kníh Starého zákona z rokov 250 - 150 pred n. l. Našli sa aj mimobiblické a apokryfné knihy, ale opäť, drvivá väčšina zvitkov boli kópie hebrejského Starého zákona. Zvitky od Mŕtveho mora boli úžasným objavom v tom, že zvitky boli vo výbornom stave a zostali ukryté tak dlho (viac ako 2 000 rokov). Zvitky od Mŕtveho mora nám tiež môžu dať istotu o spoľahlivosti starozákonných rukopisov, pretože medzi predtým objavenými rukopismi a rukopismi, ktoré sa našli v Kumráne, boli minimálne rozdiely. Je zrejmé, že ide o svedectvo spôsobu, akým Boh uchovával svoje slovo po celé stáročia, chránil ho pred zánikom a chránil ho pred výraznými omylmi.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo sú Zvitky od Mŕtveho mora a prečo sú dôležité?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries