settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená Zjavenie 12. kapitola?

Odpoveď


V Zjavení v 12. kapitole Ján vidí ženu „odetú slnkom, pod jej nohami mesiac a na jej hlave veniec z dvanástich hviezd.“ (Zjavenie 12:1, Ekumenický preklad). Všimnime si podobnosť medzi týmto popisom a opisom sna, ktorá mal Jozef, a ktorý rozprával svojmu otcovi Jákobovi, matke a bratom (Genesis 37:9-11). Dvanásť hviezd je dvanásť kmeňov Izraela. Takže žena opísaná Zjavení 12 je Izrael.

Ďalším dôkazom k tejto interpretácii je, že Zjavenie 12:2-5 hovorí o žene, ktorá porodila dieťa. Je pravda, že Ježiša porodila Mária, ale tiež platí, že Ježiš je synom Dávidovým z Júdovho kmeňa, z Izraela. V tomto zmysle Izrael dal zrod Ježišovi Kristovi. Piaty verš hovorí, že žena porodila „chlapca, ktorý má železnou berlou vládnuť nad všetkými národmi. Jej dieťa však bolo uchvátené k Bohu a k jeho trónu.“ Je jasné, že opisuje Ježiša. Ježiš vstúpil do neba (Skutky 1:9-11) a jedného dňa ustanoví svoje kráľovstvo na zemi (Zjavenie 20:4-6), a bude ho dokonale spravovať („železnou berlou“, pozri Žalm 2:7-9).

Odlet ženy na púšť na 1260 dní odkazuje na budúcnosť zvanú veľké súženie. Tisícdvestošesťdesiat dní je 42 mesiacov (30 dní na každý), čo je 3 a pól roka. Uprostred obdobia súženia, šelma (antikrist) vystaví svoj obraz v chráme, ktorý bude postavený v Jeruzaleme. Toto je ohavnosť, o ktorej hovorí Ježiš v Matúšovi 24:15 a v Marekovi 13:14. Keď to šelma urobí, poruší mierovú zmluvu, ktorú uzavrela s Izraelom a národ musí ujsť do bezpečia - napríklad do Petry (pozri tiež Matúš 24, Daniel 9:27). Tento útek Židov je vyobrazený ako odlet ženy na púšť.

Zjavenie 12:12-17 hovorí o diablovi, ako povedie vojnu s Izraelom, aby ho zničil (Satan vie, že jeho čas je krátky - pozri Zjavenie 20:1-3, 10). Tiež odhaľuje, že Boh ochráni Izrael na púšti. Zjavenie 12:14 hovorí, že Izrael bude chránený od diabla na „čas a časy a pol času.“ („čas“= 1 rok, „časy“= 2 roky, „pol času“= pol roka, teda 3 a pól roka).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená Zjavenie 12. kapitola?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries