settings icon
share icon
Otázka

Aplikuje sa varovanie zo Zjavenia Jána 22:18-19 na celú Bibliu alebo len na knihu Zjavenia?

Odpoveď


Zjavenie Jána 22:18-19 obsahuje varovanie pre každého, kto manipuluje s biblickým textom: „Ja dosvedčujem každému, kto počúva slová proroctva tejto knihy: Ak niekto k tomu niečo pridá, tomu Boh pridá rany zapísané v tejto knihe. A ak niekto uberie zo slov proroctva tejto knihy, tomu Boh odníme jeho podiel zo stromu života a miesto vo svätom meste, ako sa o nich píše v tejto knihe“ (Ekumenický preklad). Týkajú sa tieto verše celej Biblie alebo len knihy Zjavenie?

Toto varovanie bolo dané špeciálne pre tých, ktorí prekrúcajú posolstvo knihy Zjavenie Jána. Sám Ježiš je autor knihy Zjavení a dáva víziu apoštolovi Jánovi (Zjavenie 1:1). Knihu zakončuje potvrdením právoplatnosti proroctiev. Toto sú Jeho slová a varuje pred akoukoľvek deformáciou Jeho slov, či už pridaním, odobraním, falšovaním, menením alebo úmyselným chybným výkladom. Varovanie je jednoznačné a priame. Pohromy knihy Zjavenie navštívia každého, ktorý bude vinný z manipulácie zo zjavení v knihe a tí, ktorí tak urobia, nebudú mať účasť na večnom živote v nebi.

Napriek tomu, že varovanie knihy Zjavenie Jána 22:18-19 je určené pre knihu Zjavenie, tento princíp môže byť aplikovaný na každého, kto úmyselne prekrúca Božie Slovo. Mojžiš dal podobné varovanie v knihe Deuteronómium 4:1-2, kde upozornil Izraelcov na to, aby počúvali a poslúchali Božie prikázania, aby nepridávali ani neuberali z Jeho Slova. Príslovia 30:5-6 obsahujú podobné napomenutie každému, kto by pridal k Božím slovám: „Nepridávaj nič k jeho slovám, aby ťa nepotrestal a neusvedčil z klamstva.“(Ekumenický preklad). Napriek tomu, že varovanie v Zjavení Jána 22:18-19 je určené pre knihu Zjavenie, jeho princíp musí byť aplikovaný na celé Božie Slovo. Musíme byť opatrní, aby sme zaobchádzali s Bibliou starostlivo a s úctou, tak aby sme neskresľovali jej posolstvo.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aplikuje sa varovanie zo Zjavenia Jána 22:18-19 na celú Bibliu alebo len na knihu Zjavenia?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries