settings icon
share icon
Otázka

Prečo sa Židia a Arabi / Moslimovia neznášajú?

Odpoveď


Po prvé je dôležité, aby sme si uvedomili, že nie všetci Arabi sú Moslimovia a nie všetci Moslimovia sú Arabi. Aj keď drvivá väčšina Arabov je Moslimami, stále je tam mnoho Arabov, ktorí nimi nie sú. Ďalej, v oblastiach ako je Indonézia a Malajzia je oveľa viac Moslimov, čo nie sú Arabmi, ako sú Arabský Moslimovia. Po druhé je dôležité si pamätať, že nie všetci Arabi neznášajú Židov, nie všetci Moslimovia neznášajú Židov a nie všetci Židia neznášajú Arabov a Moslimov. Musíme byť opatrní v tom, aby sme ľudí „nehádzali to jedného vreca“. Avšak, vo všeobecnosti platí, že Arabi a Moslimovia nemajú radi a nedôverujú Židom – a to isté platí aj naopak.

Ak existuje nejaké priame biblické vysvetlenie pre túto nenávisť, tak sa musíme vrátiť až k Abrahámovi. Židia sú potomkami Abrahámovho syna Izáka. Arabi sú potomkami Abrahámovo syna Izmaela. Je jasné, že nastane nepriateľstvo medzi dvoma synmi, keďže Izmael bol synom otrokyne (Genesis 16:1-16) a Izák synom zasľúbenia, ktorý mal zdediť Abrahámove požehnania (Genesis 21:1-3). Po tom, ako sa Izmael vysmieval Izákovi Sára prehovorila Abraháma, aby poslal Hagar a Izmaela preč (Genesis 21:11-21). Je pravdepodobné, že toto spôsobilo v Izmaelovom srdci ešte väčšie pohŕdanie Izákom. Anjel predpovedal Hagar, že Izmael bude „naprotiveň všetkým bratom“ (Genesis 16:11-12).

Náboženstvo Islamu, ku ktorému patrí väčšina Arabov urobila toto nepriateľstvo ešte hlbšie. Korán sa rozchádza nad tým, ako sa majú Moslimovia správať ku Židom. Na jednom mieste prikazuje Moslimom, aby sa ku Židom správali ako ku bratom a na inom mieste im prikazuje, aby zaútočili na Židov, ktorí odmietnu konvertovať na Islam. Korán tak isto vytvára konflikt a otázkou toho, ktorý Abrahámov syn bol synom zasľúbenia. Židovské Písmo hovorí, že to bol Izák. Korán hovorí, že to bol Izmael. Korán učí, že to bol Izmael, ktorého Abrahám skoro obetoval Pánovi, a nie Izák (v rozpore s Genesis, kapitolou 22). A tak hádka o tom, kto bol synom zasľúbenia iba prispieva ku dnešnému nepriateľstvu.

Avšak, tento dávny koreň nepriateľstva medzi Izákom a Izmaelom nevysvetľuje všetko dnešné nepriateľstvo medzi Židmi a Arabmi. V skutočnosti, po tisíce rokov v histórii Stredného Východu žili Židia a Arabi v relatívnom mieri a ľahostajnosti voči sebe. Hlavný dôvod nepriateľstva má svoj pôvod v modernej dobe. Po 2. svetovej vojne dali Spojené Národy časť zeme Izraelu Židom, no v tom čase bolo toto územie prevažne obývané Arabmi (Palestínčania). Väčšina Arabov vehementne protestovala, aby Izraelský národ obsadil toto územie. Arabské národy sa spojili a zaútočili na Izrael, aby ich vyhnali z krajiny, no boli porazení. Od tej doby bolo medzi Židmi a ich Arabskými susedmi veľké nepriateľstvo. Izrael existuje na jednom malom kúsku zeme, ktorý je obklopený oveľa väčšími Arabskými krajinami ako je Jordán, Sýria, Saudská Arábia, Irak a Egypt. Naším názorom je, že – biblicky hovorené – Izrael má právo na to, aby exitoval ako národ na svojej vlastnej zemi, ktorú mu dal Boh, ako potomkovi Jákoba, vnuka Abraháma. No zároveň silne veríme tomu, že Izrael by sa mal snažiť o mier a preukázať úctu svojim Arabským susedom. Žalm 122:6 vyhlasuje, „Proste o pokoj pre Jeruzalem: Nech žijú bezpečne tí, čo ťa milujú!“

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo sa Židia a Arabi / Moslimovia neznášajú?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries