settings icon
share icon
Otázka

Kto boli horlivci/zelóta v Biblii?

Odpoveď


V Novom zákone sa jeden z učeníkov Ježiša Krista volal Šimon Horlivec (Lukáš 6:15; Skutky 1:13). Čo bol horlivec/zelóta?

Horlivci boli členmi politického hnutia judejských Židov v prvom storočí, ktorí sa snažili zvrhnúť okupujúcu rímsku vládu. Slovo zealot pochádza z gréckeho zelotes, čo znamená „napodobňovateľ alebo (horlivý) stúpenec".

Podľa židovského historika Jozefa existovali v čase Krista tri hlavné židovské skupiny - farizeji, saduceji a eséni. Spomína aj štvrtú skupinu nazývanú zelóti, ktorú založili Judáš Galilejský a farizej Cádok. Jozefus poznamenáva, že zelóti „sa vo všetkom ostatnom zhodujú s farizejskými predstavami; majú však neporušiteľnú náklonnosť k slobode a hovoria, že Boh má byť ich jediným Vládcom a Pánom" (Starožitnosti 18,1,6).

V novozákonných dejinách je dôležité, že zelóti viedli povstanie, keď Rím zaviedol cisársky kult. Veľké židovské povstanie sa začalo v roku 66 n. l. Zelóti úspešne dobyli Jeruzalem, ale ich povstanie bolo nakoniec neúspešné. V roku 70 n. l. Rimania zničili mesto Jeruzalem a chrám. Zvyšok zelótov sa potom uchýlil na Masadu.

Kvôli svojej často násilnej taktike boli zelóti označovaní za jedných z prvých teroristov na svete. Hoci je toto označenie pravdivé len čiastočne (nie všetci zelóti boli násilníci), povesť zelótov ako silových, agresívnych agitátorov nesie pre nás významné poučenie. Ježiš si vybral Šimona Horlivca, muža, ktorý pravdepodobne túžil násilne odstrániť rímsku vládu, a vybral si aj Matúša, mýtnika pracujúceho pre rímsku vládu. Šimon aj Matúš, hoci boli prirodzenými nepriateľmi, patrili k Dvanástim. Aká krásna ilustrácia pokoja, ktorý prináša Ježiš! Boh aj dnes prináša uzdravenie a mení životy. Ľudia s násilnou minulosťou alebo extrémistickými sklonmi môžu byť premenení, keď si ich Boh použije na šírenie dobrej správy o Kristovej láske ku všetkým ľuďom.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto boli horlivci/zelóta v Biblii?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries