settings icon
share icon
Otázka

Aký je pôvod Valentína a mali by ho kresťania oslavovať?

Odpoveď


Prvá valentínska pohľadnica bola poslaná okolo roku 1806. Každý rok sa 14. februára alebo v jeho blízkosti pošle takmer miliarda valentínskych pohľadníc, pričom 85 % z nich si kúpia ženy. Je to druhý najväčší počet po počte zaslaných vianočných pohľadníc. História je trochu nejasná, pokiaľ ide o to, ako sa z Valentína stalo to, čo poznáme a oslavujeme teraz. Svätý Valentín pôsobil v treťom storočí v Ríme. Cisár Claudius sa rozhodol, že slobodní muži sú lepší vojaci. Preto Claudius zakázal vojakom ženiť sa. Podľa jednej z verzií príbehu Valentín pokračoval v sobášoch mladých zamilovaných vojakov a Claudius dal Valentína uväzniť. Počas väznenia sa Valentín údajne zamiloval do dcéry žalárnika. Valentín jej poslal pohľadnicu a podpísal ju: „S láskou, tvoj Valentín". Podľa inej verzie sa Valentín vzoprel Claudiovi tým, že pomáhal kresťanom uniknúť pred mučením Rimanov.

Valentín zomrel približne v roku 270 n. l. Iní tvrdia, že cirkev sa možno rozhodla sláviť ho v polovici februára, aby „pokresťančila" pohanský rímsky sviatok Lupercalia. Prvého Valentína poslala v Spojených štátoch v roku 1840 Esther Howgaldová. Väčšina z nás rada „rozmaznáva" milovanú osobu na Valentína. Posielanie darčekov a pohľadníc vyjadruje lásku, náklonnosť a priateľstvo.

Neexistuje žiadny biblický dôvod, prečo by kresťania nemali oslavovať Valentína a darovať svojim milovaným kvety, cukríky a/alebo pohľadnice. Tak ako pri oslave akéhokoľvek iného sviatku, aj tu by malo byť rozhodnutie medzi jednotlivcom a Bohom. Niektorí ľudia majú veľmi silný pocit, že slávenie akéhokoľvek svetského sviatku je nesprávne, zatiaľ čo iní ho považujú za neškodné. Dôležité je uvedomiť si, že slávenie alebo neslávenie sviatkov by nemalo byť dôvodom na pýchu alebo rozdelenie medzi kresťanmi.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký je pôvod Valentína a mali by ho kresťania oslavovať?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries