settings icon
share icon
Otázka

Je Turínske plátno pravé?

Odpoveď


Turínske plátno je ľanové plátno, o ktorom sa niektorí domnievajú, že v ňom bol pochovaný Ježiš Kristus. Každé zo štyroch evanjelií spomína, že Ježiš bol zabalený a pochovaný do plátna (Matúš 27:59; Marek 15:46; Lukáš 23:53; Ján 19:40). Turínske plátno bolo „objavené“ alebo aspoň zverejnené v 14. storočí n. l. Turínske plátno je pomenované podľa mesta, v ktorom je uložené - Turín v Taliansku.

Tu je webová stránka, ktorá obsahuje niekoľko fotografií/obrázkov Turínskeho plátna: http://www.shroud.com/examine.htm . Po preskúmaní sa zdá, že Turínske plátno patrí mužovi, ktorý bol ukrižovaný. Na rukách a nohách sú stopy, ktoré zodpovedajú ranám spôsobeným ukrižovaním. Zdá sa, že okolo hlavy, chrbta a nôh sú tiež rany podobné tým, ktoré sú opísané pri Ježišovom mučení.

Je Turínske plátno skutočne látkou, v ktorej bol pochovaný Ježiš Kristus? O pravosti Turínskeho plátna sa veľa diskutuje. Niektorí sú absolútne presvedčení, že ide o Kristovo pohrebné plátno. Iní veria, že je to výmysel alebo umelecké dielo. Podľa niektorých datovacích testov sa Turínske plátno datuje do 10. storočia pred Kristom alebo neskôr. Pri iných testoch sa našli spóry/pele, ktoré sú bežné v Izraeli a ktoré by sa dali datovať do 1. storočia n. l. Ani v jednom prípade však neexistuje jednoznačný dátum.

Argumentom proti pravosti Turínskeho plátna je úplný nedostatok dôkazov o existencii takéhoto pohrebného plátna v Biblii. Ako sme už spomenuli, Biblia spomína celý kus plátna, ktorý bol použitý na sňatie Ježišovho tela z kríža. Toto plátno sa pravdepodobne použilo aj na prevoz tela do neďalekej hrobky Jozefa z Arimatey. V hrobe sa vykonali urýchlené prípravy na pochovanie; tie by zahŕňali umytie tela a jeho opätovné zabalenie. V Lukášovi 24:12 sa spomínajú „plachty“. Tie isté plachty (v množnom čísle) sa dvakrát spomínajú v Jánovi 20:5-6. A Ján 20:7 hovorí, že tam bola „aj šatku, ktorú mal Ježiš na hlave“. Tento opis skutočných pohrebných šiat – plachty, a nie jeden veľký kus; a samostatná látka na zakrytie hlavy - sa zdá vyvracať tvrdenie, že Turínske plátno je Kristovým pohrebným rubášom.

Čo si teda máme myslieť o Turínskom plátne? Mohol to byť pohrebný rubáš nejakého ukrižovaného človeka, ale nie je pravdepodobné, že by mal nejakú súvislosť s Kristovou smrťou. Aj keby to bolo autentické Kristovo pohrebné plátno, Turínske plátno sa nemá uctievať ani adorovať. Vzhľadom na pochybnú povahu Turínskeho plátna ho nemožno použiť ako dôkaz Kristovho zmŕtvychvstania. Naša viera sa neopiera o Turínske plátno, ale o napísané Božie slovo.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Je Turínske plátno pravé?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries