settings icon
share icon
Otázka

Čo je Toronto požehnanie?

Odpoveď


Požehnanie v Toronte je údajné vyliatie Ducha Svätého na ľudí zboru Toronto Airport Christian Fellowship Church, predtým Toronto Airport Vineyard Church. Dňa 20. januára 1994 v tomto zbore vystúpil letničný pastor Randy Clark a vydal svedectvo o tom, ako sa „opíjal“ Duchom a nekontrolovateľne sa smial. V reakcii na toto svedectvo vypuklo v zbore blázninec, ľudia sa smiali, vrčali, tancovali, triasli sa, štekali ako psy a dokonca uviazli v polohách ochrnutia. Tieto zážitky sa pripisovali tomu, že Duch Svätý vstúpil do tiel ľudí. Pastor zboru John Arnott to označil za veľkú párty Ducha Svätého. Dostal prezývku „Toronto Blessing“ (Toronto požehnanie) a cirkev sa čoskoro ocitla v centre medzinárodnej pozornosti.

Keď sa však toto „požehnanie“ postaví do svetla Písma, sotva ho možno takto nazvať. Absolútne nikde v Písme nemožno nájsť precedens pre to, čo sa dialo v zbore na letisku v Toronte. Najbližšie k opisu paralýzy a bizarného správania, ktoré vyvolalo Toronto požehnanie, má Písmo zdokumentované účinky posadnutia démonmi (pozri Marek 9:18).

Cirkev na letisku v Toronte sa stala známa emocionálnymi výbuchmi svojich veriacich a zvláštnymi psychologickými prejavmi. Pastor Arnott sa začal zameriavať takmer výlučne na „večierok Ducha Svätého“. Zážitky sa začali hodnotiť vyššie ako Písmo. To už bolo príliš aj na extrémne charizmatické „Hnutie viníc“, ktoré v roku 1995 prerušilo kontakty so svojím zborom na letisku v Toronte, čo podnietilo zmenu názvu na Toronto Airport Christian Fellowship.

Veriaci sa musí sústrediť na Ježiša Krista, „pôvodcu a završovateľa našej viery“ (Hebrejom 12:2), a nie na seba, svoje zážitky alebo dokonca na Ducha Svätého. Torontské požehnanie sa zameriava na Ducha Svätého, a to na úkor biblickej viery. Veriaci sa môžu zabávať, tancovať, spievať a dokonca aj kričať na Pána. Keď sa však bohoslužba zmení na voľný pohyb plný záchvatov, a nekontrolovaných výbuchov - a to všetko sa pripisuje Duchu Svätému - niečo nie je v poriadku. Cirkev by sa mala vyznačovať dodržiavaním Božieho slova (1. Timotejovi 3:5), radosťou (Filipanom 4:4) a „miernosť... známa všetkým ľuďom“ (Filipanom 4:5).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je Toronto požehnanie?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries