settings icon
share icon
Otázka

Čo je sviatok Purim?

Odpoveď


Purim je židovský sviatok na oslavu oslobodenia Židov, ako je zaznamenané v knihe Ester. Je tiež známy ako sviatok losovania (Purim je hebrejské slovo pre „losovanie"). Tento sviatok sa v Novom zákone nespomína, hoci vedci sa domnievajú, že nemenovaný sviatok z Jn 5:1 by mohol byť Purim.

V Ester je Haman, predseda vlády perzského kráľa Ahasvér, urazený židovským vodcom Mordochajom, ktorý sa odmietol Hamanovi pokloniť. Haman presvedčí kráľa, že všetci Židia sú vzpurní a musia byť zničení. Na určenie dátumu genocídy Haman použije žrebovanie alebo purim. Haman nevie, že Ahasvérova kráľovná Ester je Židovka a Mordochajova neter. Ester sa obráti na Ahasvéra s prosbou o záchranu života svojho ľudu. Kráľ nemôže zrušiť výnos o útoku na Židov, ale vydá nový výnos, ktorý Židom umožní brániť sa. Výsledkom je, že Haman a jeho rodina sú popravení a Židia zabijú 75 000 potenciálnych útočníkov. Na pamiatku tohto víťazstva Mardochej ustanovuje sviatok Purim, ktorý sa má sláviť každý rok (Ester 9:26-32).

Podobne ako Chanuka, aj sviatok Purim sa stal skôr národným ako náboženským sviatkom, hoci sa začína špecifickými modlitbami a čítaním knihy Ester. Súčasťou osláv je aj darovanie jedla priateľom, charita pre chudobných a veľké jedlo. Keď sa číta kniha Ester, publikum sa pridáva a jasá, keď sa spomína Mordochajovo meno, a kričí a hlučí, keď sa spomína Hamanovo meno. Pri prehlušovaní Hamanovho mena pomáhajú drevené hrkálky nazývané ra'ashan alebo „gragger". Konzumácia alkoholu je zvyčajne súčasťou podujatia a hovorí sa, že by sa malo piť dovtedy, kým „Prekliaty je Haman!" neznie rovnako ako „Požehnaný je Mordochaj!". Nechýba ani hudba, tanec, sprievody a ľudia oblečení v kostýmoch.

Myšlienka oslavy oslobodenia sa rozšírila na menšie spoločenstvá a dokonca aj na jednotlivé rodiny. Židovské mestá a rodiny, ktoré zažili zázračné vyslobodenie z prenasledovania, si každoročne organizujú vlastné oslavy, nazývané „miestny Purim" alebo „osobný Purim". Židovské a mesiánske židovské komunity často otvoria svoj sviatok Purim pre verejnosť.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je sviatok Purim?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries