settings icon
share icon
Otázka

Patrika a prečo oslavujeme Deň svätého Patrika?

Odpoveď


Patrik, ktorého takmer všetci nazývajú „svätý Patrik", hoci katolícka cirkev ho nikdy nekanonizovala, sa narodil v bohatej rodine v roku 387 n. l. v Kilpatricku v Škótsku. Jeho skutočné meno bolo Maewyn Succat. Patrik sa preslávil svojou rozsiahlou misionárskou prácou v Írsku. Počas tridsaťročného pôsobenia tam údajne obrátil viac ako 135 000 ľudí, založil 300 kostolov a vysvätil 350 biskupov. Patrik zomrel 17. marca 461. Už viac ako tisícročie oslavujú Íri 17. marca Deň svätého Patrika.

História uvádza, že svätého Patrika ako šestnásťročného zajali írski nájazdníci a niekoľko rokov strávil ako otrok v Írsku. Počas tohto obdobia sa naučil rôzne rituály, zvyky a jazyk druidov a práve týchto ľudí nakoniec evanjelizoval. Patrik mal zrejme sen, v ktorom k nemu prehovoril Boh a povedal: „Tvoja loď je pripravená." Patrik potom mohol na lodi utiecť z Írska. Krátko nato zažil ďalší sen, v ktorom dostal list, ktorý bol označený ako „hlas Írov". Keď ho otvoril, počul hlasy všetkých, ktorých stretol v Írsku a ktorí ho prosili, aby sa vrátil.

Svätý Patrik sa potom vrátil do Írska, aby ľuďom povedal o Kristovi. Hoci to bola ťažká a nebezpečná úloha, vytrval a dokázal vybudovať pevné základy kresťanstva. Íri boli vnímaví na jeho učenie, najmä vzhľadom na to, že dokázal prevziať niekoľko ich keltských symbolov a „pokresťančiť" ich. Najznámejšou Patrikovou ilustráciou je šamlík, istý druh ďateliny posvätnej pre druidov, ktorý použil ako symbol Trojice.

Deň svätého Patrika každoročne oslavujú milióny ľudí. V Írsku je to štátny sviatok, keď ľudia nepracujú, ale uctievajú si ho a stretávajú sa s rodinou. V Spojených štátoch sa prvý sprievod na Deň svätého Patrika konal 17. marca 1762 v New Yorku. Tvorili ho prevažne írski vojaci. Dnes sa Deň svätého Patrika oslavuje nosením zelenej farby, ktorá symbolizuje jar, ako aj írsku kultúru.

Z pôvodne náboženského sviatku sa stala svetská oslava všetkého írskeho. Svätý Patrik ani Deň svätého Patrika sa vo Svätom písme nespomínajú. Hoci by sme s niektorými aspektmi teológie, ktoré svätý Patrik učil, rozhodne nesúhlasili, skutočnosť, že približne pred 1 600 rokmi zasvätil svoj život ohlasovaniu evanjelia, čo viedlo k tomu, že desaťtisíce ľudí uverili v Krista, rozhodne stojí za oslavu (Lukáš 15:7-10).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Patrika a prečo oslavujeme Deň svätého Patrika?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries