settings icon
share icon
Otázka

Je Stratený raj od Johna Miltona biblický?

Odpoveď


Stratený raj je epická báseň v 12 knihách založená na biblickom príbehu o páde Satana z neba a hriechu Adama a Evy v rajskej záhrade. Miltonova silná puritánska viera sa prejavuje v celom jeho diele a v epických básňach dosahuje najväčší vrchol. Úvodné verše Strateného raja poskytujú „argument" pre toto dielo, v ktorom Milton vyzýva nebeskú múzu, aby mu pomohla pri písaní:

„O prvej neposlušnosti človeka a ovocí

toho zakázaného stromu, ktorého smrteľná chuť

priniesol na svet smrť a všetky naše strasti,

so stratou raja, kým sa neobjaví jeden väčší človek [Kristus],

nás obnoví a znovu získa blažené miesto,

Spievaj, nebeská Múzo..."

Podobne ako Pokrok pútnika Johna Bunyana, aj Miltonov Stratený raj „dopĺňa" detaily o tom, čo sa odohráva v duchovnej sfére. Milton predstavuje interakcie medzi Bohom a Satanom, Satanom a Adamom a Evou, Satanom a jeho démonmi atď. s použitím básnickej licencie a lyrického vyjadrovania. Nič v Stratenom raji nie je v priamom rozpore s Bibliou. Miltonovo dielo by sa však nemalo chápať ako biblický fakt. Azda najznámejším veršom z básne je Satanovo vzdorovité vyhlásenie: „Lepšie vládnuť v pekle, ako slúžiť v nebi." Táto veta sa tak často opakuje, že sa často mylne považuje za citát z Biblie.

Treba poznamenať, že Miltonova poézia môže byť pre moderného čitateľa náročná. Stratený raj je plný rytmov a idiómov angličtiny 17. storočia a Milton často odkazuje na grécku mytológiu a renesančných talianskych, francúzskych a anglických spisovateľov, z ktorých mnohí sú pre moderného čitateľa neznámi. Z teologického a literárneho hľadiska je však jeho dielo prvotriedne. Je obdivuhodné, že Milton napísal svoju epickú báseň úplne slepý, pričom verše musel diktovať svojmu tajomníkovi.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je Stratený raj od Johna Miltona biblický?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries