settings icon
share icon
Otázka

Čo je to Skalný dóm?

Odpoveď


Skalný dóm je moslimská svätyňa, ktorá bola postavená na Chrámovej hore v Jeruzaleme v roku 691 n. l. Skalný dóm je súčasťou väčšej moslimskej svätyne, ktorá zaberá značnú časť územia známeho aj ako hora Moria v centre Jeruzalema. Skalný dóm dostal svoje meno podľa toho, že je postavený nad najvyššou časťou (kupolou) hory Moria, ktorá je miestom, kde bol podľa židov a kresťanov Abrahám pripravený obetovať svojho syna Izáka ako obeť Bohu (1. Mojžišova 22:1-14).

Považuje sa aj za miesto humny Jebuseja Aravna, kde Dávid postavil oltár Pánovi (2. Samuelova 24:18). Nachádza sa tiež na mieste alebo v tesnej blízkosti miesta, kde stál Herodesov chrám predtým, ako ho v roku 70 n. l. zničilo rímske vojsko. Niektorí sa dokonca domnievajú, že skala mohla byť miestom Svätyne svätých, ktorá bola súčasťou židovského chrámu, kam raz ročne vstupoval židovský veľkňaz, aby vykonal zmierenie za hriechy Izraela.

Skalný dóm je súčasťou väčšej islamskej oblasti známej ako Vznešená svätyňa alebo Al-Haram al-Šaríf. Táto oblasť má rozlohu viac ako 35 hektárov a obsahuje mešitu Al-Aksá aj Skalný dóm. Po tom, ako moslimovia v roku 637 n. l. prevzali kontrolu nad Jeruzalemom, islamskí vodcovia v roku 685 n. l. poverili výstavbou Skalného dómu. Jej dokončenie trvalo takmer sedem rokov a dnes je jednou z najstarších islamských stavieb na svete.

Plošina alebo oblasť Chrámovej hory, na ktorej sa nachádza Skalný dóm a mešita Al-Aksá, bola postavená v prvom storočí nášho letopočtu za vlády Herodesa Veľkého ako súčasť jeho prestavby druhého židovského chrámu. Ježiš sa v Herodesovom chráme klaňal a práve tam predpovedal jeho zničenie (Matúš 24:1-2). Ježišovo proroctvo sa naplnilo, keď chrám v roku 70 n. l. zničila rímska armáda.

Oblasť Chrámovej hory, kde sa nachádza Skalný dóm, je dôležitá nielen pre moslimov, ktorí ju teraz ovládajú, ale aj pre židov a kresťanov. Ako miesto, kde kedysi stál židovský chrám, sa Chrámová hora považuje za najsvätejšie miesto judaizmu a je miestom, kde bude podľa židov a niektorých kresťanov postavený tretí a posledný chrám. Táto oblasť je tiež tretím najsvätejším miestom v islame. Vzhľadom na svoj význam pre židov aj moslimov je oblasť Chrámovej hory veľmi sporným náboženským miestom, nad ktorým si nárokuje zvrchovanosť Palestínska samospráva aj Izrael.

Skalný dóm je impozantná stavba, ktorú ľahko uvidíte na mnohých fotografiách Jeruzalema. Nielenže sa nachádza na vrchole hory Moria, ale bola postavená aj na vyvýšenej plošine, ktorá ju dvíha o ďalších 16 metrov nad zvyšok Chrámovej hory. Vnútri v strede dómu sa nachádza najvyšší bod hory Moria. Táto holá skala má rozmery asi 60 krát 40 metrov a vystupuje asi 6 metrov nad podlahu svätyne. Hoci mnohí ľudia Skalný dóm mylne označujú za mešitu, v skutočnosti bol postavený ako svätyňa pre pútnikov, hoci sa nachádza v blízkosti významnej moslimskej mešity.

Niektorí veria, že Skalný dóm bol postavený preto, lebo podľa moslimskej legendy proroka Mohameda vzal na horu Moria anjel Gabriel a odtiaľ vystúpil do neba, kde sa stretol so všetkými prorokmi, ktorí mu predchádzali, a tiež videl Boha sedieť na tróne obklopeného anjelmi. Tento príbeh sa však v žiadnych islamských textoch neobjavuje až do niekoľkých desaťročí po postavení svätyne, čo niektorých viedlo k presvedčeniu, že hlavným dôvodom, prečo bol Dóm postavený, bola oslava islamského víťazstva nad kresťanmi v Jeruzaleme, a nie na počesť údajného nanebovstúpenia Mohameda.

Keď Izrael po šesťdňovej vojne v roku 1967 prevzal kontrolu nad touto časťou Jeruzalema, izraelskí predstavitelia povolili islamskému náboženskému trustu, aby mal právomoc nad Chrámovou horou a Skalným dómom ako spôsob, ako pomôcť udržať mier. Odvtedy majú ne-moslimovia obmedzený prístup do oblasti, ale nesmú sa modliť na Chrámovej hore.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to Skalný dóm?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries