settings icon
share icon
Otázka

Čo je to sionizmus / kresťanský sionizmus?

Odpoveď


Sionizmus, ktorý bol pri svojom vzniku len politickým hnutím, sa dnes stal viac ideológiou ako čímkoľvek iným. Sionizmus je medzinárodné hnutie za návrat židovského národa na Sion, do zeme Izraela, pričom si uplatňuje právo na zachovanie vládnej moci nad štátom Izrael, ktorá mu bola prisľúbená v hebrejských Písmach. Korene sionizmu sú v 12. a 15. kapitole 1. Mojžišovej, v ktorých Boh uzatvára zmluvu s Abrahámom a sľubuje mu, že jeho potomkovia zdedia krajinu medzi Egyptom a riekou Eufrat.

Vzhľadom na to, že sionizmus vznikol ako politické hnutie, existuje medzi sekulárnymi nie-Židmi a nenáboženskými Židmi názor, že náboženský pôvod židovského národa nemá so sionizmom nič spoločné. Tvrdí sa, že sionizmus bol namiesto toho reakciou židovského národa na celosvetové prenasledovanie počas prvej a druhej svetovej vojny. Žiadny národ ich nechcel prijať, a tak boli nútení vytvoriť vlastný národ, pričom krajina ich pôvodu bola najvhodnejším miestom.

Bez ohľadu na to sionistické hnutie, ktoré sa začalo koncom 90. rokov 19. storočia, našlo svoje naplnenie v roku 1948, keď Organizácia Spojených národov oficiálne uznala Izrael ako štát a udelila mu suverenitu ako národu v Palestíne. Vtedy sa technicky vzaté skončilo politické sionistické hnutie a začala sa ideológia sionizmu, ktorá sa ako taká stala veľmi diskutovanou témou. Niektorí by povedali, že sionizmus sa stal motiváciou pre rasizmus alebo reakciou na antisemitizmus. Iní sa domnievajú, že sionizmus v súčasnej podobe je len židovským patriotizmom.

So židovským sionizmom je spojený aj kresťanský sionizmus. Kresťanský sionizmus je jednoducho podpora židovského sionizmu zo strany nie-Židov na základe prísľubov Izraelu, ktoré sa nachádzajú v Biblii, v pasážach ako Jeremiáš 32 a Ezechiel 34. Kresťanskí sionisti sú predovšetkým evanjelikálni a všemožne podporujú židovský štát Izrael. Návrat Židov do zasľúbenej zeme je naplnením proroctva a najmä dispenzacionalisti ho považujú za znamenie, že svet vstúpil do posledných čias.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to sionizmus / kresťanský sionizmus?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries