settings icon
share icon
Otázka

Čo je to Sion? Čo je vrch Sion? Čo znamená biblický Sion?

Odpoveď


Žalm 87:2-3 hovorí: „Hospodin miluje brány Siona viac ako všetky Jákobove príbytky. Preslávne veci hovoria o tebe, ty mesto Božie.“ Spomínané viacej ako 150 krát v Biblii slovo Sion znamená „opevnenie“. V Biblii Sion je Dávidovo mesto a Božie mesto. Ako Biblia pokračuje, tak slovo Sion dostáva duchovnejší význam.

Prvé miesto kde sa spomína slovo Sion je 2. Samuelova 5:7: „Dávid však zabral hrad Sion. To je mesto Dávidovo.“ Takže Sion je pôvodne meno Jebuzitského hradu v meste Jeruzalem. A meno Sion potom prevzalo celé mesto v ktorom bol ten hrad. Keď Dávid zaujal Sion pomenoval ho „mestom Dávidovim“ (1. Kráľov 8:1; 1. Kronická 11:5; 2. Kronická 5:2).

Keď Šalamún vystaval chrám v Jeruzaleme, Sion dostal nový význam a znamenalo to chrám a okolie chrámu (Žalm 2:6; 48:2, 11-12; 132:13). Slovo Sion sa používalo ako meno pre Jeruzalem, Judu, a izraelský národ (Izaiáš 40:9; Jeremiáš 31:12; Zachariáš 9:13).

Najdôležitejší význam slova Sion je v teologickom zmysle. Sion sa použivá ako meno pre Izrael – Boží národ (Izaiáš 60:14). Duchovný význam pokračuje v Novom zákone kde dostáva privlastnenie pre Božie duchovné kráľovstvo, nebeský Jeruzalem (Židom 12:22; Zjavenie 14:1). Peter hovorí o Ježišovi ako o uholnom kameni Siona: „Veď stojí v Písme: Ajhľa, kladiem na Sione uholný kameň, vyvolený, vzácny, a kto verí v Neho, nebude zahanbený.“ (1. Petrova 2:6).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to Sion? Čo je vrch Sion? Čo znamená biblický Sion?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries