settings icon
share icon
Otázka

Kto bol Šimon z Cyrény?

Odpoveď


Šimon z Cyrény sa spomína v troch zo štyroch evanjelií ako muž, ktorého rímski vojaci prinútili niesť Ježišov kríž z Jeruzalema. Miesto jeho pôvodu viedlo mnohých k otázke, či bol afrického pôvodu (a teda čierny), alebo sa tam jednoducho narodil, ako mnohí iní ľudia gréckeho, rímskeho a židovského pôvodu.

Cyréna sa nachádzala v dnešnej Líbyi na severnom pobreží afrického kontinentu. V čase Ježišovho ukrižovania bola Cyréna hlavným mestom rímskej oblasti Cyrenaika, ktorú v roku 630 pred n. l. osídlili Gréci a neskôr sa v nej usídlilo veľké množstvo židovského obyvateľstva. V tom čase bola Cyréna domovom veľkého počtu grécky hovoriacich alebo helenistických Židov.

Mnohí Židia z Cyrény sa vrátili do rodného Izraela a boli súčasťou jeruzalemskej komunity nazývanej Synagóga slobodných, ktorú tvorili Židia z mnohých iných provincií vrátane Alexandrie (Egypt), Cilície a Ázie (Skutky 6:9). Lukáš uvádza, že muži z Cyrény boli medzi tými, ktorí sa obrátili o Letniciach (Skutky 2:10). Po Štefanovej mučeníckej smrti (Skutky 7) boli veriaci z Cyrény medzi prvými, ktorých prenasledovanie v Jeruzaleme rozptýlilo; prišli do Antiochie a tam kázali pohanom (Skutky 11:20). Títo veriaci sa zaslúžili o vznik cirkvi v Antiochii, kde sa po prvý raz „učeníci nazývali kresťanmi" (Skutky 11:26).

Šimon z Cyrény sa spomína u Matúša, Marka a Lukáša. Matúš uvádza len jeho meno a miesto pôvodu (27:32), ale Marek a Lukáš hovoria, že sa „ ktorý sa vracal z poľa" (Lukáš 23:26). Marek nezvyčajne poskytuje o Šimonovi najviac informácií a dodáva, že bol „otcom Alexandra a Rúfusa" (Marek 15:21), teda mužov, ktorí boli Markovým čitateľom zrejme dobre známi. Špekuluje sa, že Rufus, ktorý sa tu spomína, môže byť ten istý muž, ktorého Pavol pozdravuje vo svojom liste do Ríma, ktorého nazýva „vyvoleného v Pánovi, a jeho matku, ktorá je aj mojou matkou" (Rimanom 16:13). Pavlova znalosť Rúfovej rodiny naznačuje, že v určitom období žili ďalej na východe.

Naznačuje teda niečo z toho, či bol Šimon čierny? V konečnom dôsledku to nevieme s istotou. Vždy existuje možnosť, že Šimon bol Afričan, ktorý konvertoval na judaizmus, alebo že bol zmiešaného pôvodu. Avšak vzhľadom na to, že ľudia židovského pôvodu žili v celej Rímskej ríši, je tiež možné, že Šimon z Cyrény mal olivovú pleť.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto bol Šimon z Cyrény?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries