settings icon
share icon
Otázka

Čo bol Sanhedrin?

Odpoveď


Pojem Sanhedrin pochádza z gréckeho slova, ktoré znamená „zhromaždenie" alebo „rada" a pochádza z helenistického obdobia, ale tento pojem siaha až do Biblie. V Tóre Boh prikazuje Mojžišovi: „Zhromaždi sedemdesiat starších mužov Izraela, o ktorých vieš, že sú staršími ľudu, jeho správcami, a priveď ich k stanu stretávania; nech sa ta postavia s tebou" (4. Mojžišova 11:16). Aj v šestnástej kapitole 5. Mojžišovej čítame v osemnástom verši: „Vo všetkých mestách, ktoré dá Hospodin, tvoj Boh, tvojim kmeňom, ustanov sudcov a správcov, ktorí budú súdiť ľud podľa spravodlivosti." Krajina bola rozdelená medzi kmene a v tých oblastiach, kde mali kmene svoje zastúpenie, boli mestá a dediny a v každom meste a v každej dedine mal byť súd. Ak tam bolo 120 mužov ako hláv rodín, mali tam miestny súd, ktorý sa nazýval sanhedrín. V menších mestách, kde nebolo 120 mužov ako hláv rodín, boli buď traja sudcovia, ak bolo mesto veľmi malé, alebo sedem sudcov, ktorí zasadali ako súd, sudca aj porota, vo všetkých právnych veciach.

Veľký Sanhedrin bol najvyšší súd starovekého Izraela, ktorý sa skladal zo 70 mužov a veľkňaza. V období Druhého chrámu sa Veľký Sanhedrin schádzal v jeruzalemskom chráme. Súd sa schádzal každý deň okrem sviatkov a soboty. Sanhedrin ako orgán si nárokoval právomoci, ktoré menšie židovské súdy nemali. Ako jediní mohli súdiť kráľa alebo rozširovať hranice Chrámu a Jeruzalema a boli to oni, komu sa s konečnou platnosťou predkladali všetky právne otázky. Posledné záväzné rozhodnutie Sanhedrinu bolo prijaté v roku 358, keď bol prijatý hebrejský kalendár. Sanhedrin bol rozpustený po pokračujúcom prenasledovaní zo strany Rímskej ríše. V priebehu storočí sa vyskytli pokusy o oživenie tejto inštitúcie, napríklad Veľký Sanhedrin zvolal Napoleon Bonaparte.

V Novom zákone je Sanhedrin známy najmä vďaka svojej účasti na sérii fingovaných procesov, ktoré vyústili do ukrižovania Ježiša. Sanhedrin začal neformálnym vyšetrovaním Ježiša pred Annášom, úradujúcim veľkňazom (Ján 18:12-14; 19-23), po ktorom nasledovalo formálne zasadnutie pred celým Sanhedrínom (Matúš 26:57-68). Tam sa rozhodlo o vydaní Ježiša rímskym orgánom, aby ho súdili a ukrižovali.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo bol Sanhedrin?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries