settings icon
share icon
Otázka

Kto boli Šebania?

Odpoveď


Šebania/Sábania/Sabejci/Šabajci boli starovekou skupinou ľudí, o ktorej sa v Biblii píše, že pochádza z národa vzdialeného od Izraela (Joel 4:8). Boli to ľudia vysokého vzrastu (Izaiáš 45:14) a súperili s Izraelom (Jób 1:15). Šebania žili v krajine Sába, čo bol podľa archeológie semitský obchodný štát, ktorý existoval 1 000 rokov v oblasti dnešného Jemenu. Hlavné mesto Sáby sa nazývalo Marib (alebo Ma'rib) a kráľovstvo existovalo od roku 1200 pred n. l. do roku 275 n. l. a obchodovalo najmä s korením. Krajina Šebanov bola nakoniec zničená v dôsledku občianskej vojny.

Šebania sa vyskytujú v troch biblických pasážach. Prvá z nich sa chronologicky nachádza v knihe Jób. Muž Jób bol vystavený dlhému zoznamu po sebe nasledujúcich tragédií, z ktorých jednou bol útok Šebanov. Títo nájazdníci ukradli Jóbove voly a osly a mečom pobili jeho sluhov, pričom nažive zostal len jeden muž, ktorý sa rozbehol späť a oznámil túto udalosť Jóbovi (Jób 1:13-15).

Ďalšie dve biblické udalosti týkajúce sa Šebanov sú proroctvá Izaiáša a Joela. Izaiáš prorokuje o konečnom víťazstve Izraela nad tromi kultúrami: Egypťanmi, Kušičanmi a Šebanmi. Muži zo Sáby sú v Izaiášovi 45:14 nazvaní „Sábania, urastení muži", čo zrejme znamená, že to boli muži vysokého vzrastu a sily. Izaiáš prorokuje, že všetky tieto tri skupiny sa nakoniec pokoria pred Izraelom a priznajú, že Izraelov Boh je pravý Boh: „Za tebou pôjdu v okovách, pred tebou sa sklonia a k tebe sa budú modliť: ‚Len u teba je Boh, ničotou sú bohovia.‘" (Izaiáš 45:14). V Joelovom proroctve sa Šebania spomínajú ako vzdialený národ, ktorému Júdovci predajú svojich nepriateľov do otroctva na znak Božieho trestu pre Týr a Sidon, národy, ktoré sa odvážili postaviť proti Božiemu ľudu (Joel 3:4-8).

Kráľovná zo Sáby alebo Kráľovná juhu, ktorá prešla dlhú cestu, aby si vypočula Šalamúnovu múdrosť, bola pravdepodobne Šebanka a prepracované bohatstvo, ktoré darovala Šalamúnovi, ukazuje, že Šebania boli bohatý národ. Niekoľko storočí po jej návšteve Jeruzalema bojovali o vládu nad Sábou dva bojujúce klany, ktoré nakoniec oslabili ríšu a ovládlo ju Himyaritské kráľovstvo. Vtedy mocní Šebania prestali existovať ako samostatný národ.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto boli Šebania?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries