settings icon
share icon
Otázka

Čo je to ruža Šaronu?

Odpoveď


Hebrejské slovo šaron znamená rovina alebo rovné miesto. Šaronská rovina je pobrežná rovina medzi horami v strednom Izraeli a Stredozemným morom, severne od Joppe po horu Karmel. Táto oblasť sa spomína v Skutkoch 9:35 v súvislosti s mestom Lydda, ktoré je vzdialené asi jedenásť míľ na JV od Joppe a v Starom zákone sa nazýva „Lód" (1. kniha kroník 8:12). Moderní Izraelci sa vrátili k starozákonnému názvu. Toto mesto sa nachádza uprostred Šaronskej roviny. Táto oblasť bola príslovečne úrodná a známa svojimi kvetmi. „Ruža Šaronu" sa nachádza vo Veľpiesni 2:1. Preto môžeme predpokladať, že kvet ruža Šaronu je pomenovaná podľa okresu Šaron.

Webster uvádza, že „Ruža Šaronu" je odolná rastlina z čeľade slezovitých s názvom „Hibiscus Syriacus" a má biele, červené, ružové alebo purpurové kvety. Ruža zo Šaronu, ktorá sa spomína v Piesni piesní, je však kvet podobný krokusu a je zdrojom šafranu. Hebrejské slovo habaselet použité vo Veľpiesní 2:1 sa prekladá ako „ruža" raz. Prekladatelia možno naozaj použili slovo ruža, aby poukázali na význam hebrejského slova, ktorým je kvet podobný tomu, čo dnes poznáme ako krokus alebo cibuľový kvet, ako je tulipán. Preto „ruža Šaronu" v skutočnosti nie je to, čo by sme dnes klasifikovali ako „ružu", ale môže to byť rastlina podobná ibišteku alebo môže znamenať krokus alebo tulipán.

Niektorí vykladači Biblie považujú ružu zo Šaronu za Krista a ľaliu za cirkev, jeho nevestu. Túto analógiu s obľubou používali aj niektorí cirkevní otcovia. Medzi Kristom a šaronskou ružou možno nájsť niekoľko paralel, ale väčšina z nich sa rozpadne, keď si uvedomíme, že ruža vôbec nie je ruža, ale krokus alebo tulipán. Okrem toho cirkev nie je v Biblii nikdy zobrazená ako ľalia. Niektorí hovoria, že keďže ruža zo Šaronu rastie v suchých, nepriaznivých podmienkach, symbolizovala Ježiša pochádzajúceho z koreňa Jesseho a Dávida (Izaiáš 11:1; Zjavenie 22:16), ale označenie domu Jesseho a Dávida ako „suchého" nemá v Písme tiež žiaden základ. Samozrejme, Ježiš je krásny a voňavý ako ruža, ale to nestačí na definitívne určenie Veľpiesne 2:1 ako symbolu Krista.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to ruža Šaronu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries