settings icon
share icon
Otázka

Aké sú kresťanské témy v knihe Strieborná stolička?

Odpoveď


Strieborná stolička je štvrtá kniha série „Kroniky Narnie“ od C.S. Lewisa. Eustach Scrubb sa po ťažkých lekciách z predchádzajúcej knihy vracia do Narnie. Tam sa spolu s dievčaťom menom Jill vydáva na výpravu s cieľom zachrániť princa a zachrániť Narniu pred úkladmi zlej čarodejnice.

Princ Rilian, syn kráľa Kaspiana z knihy Princ Kaspian, trpí kliatbou Smaragdovej čarodejnice, ktorá ho už desať rokov drží v zajatí pomocou zakliateho kresla. Eustace a Jill spolu so zábavne melancholickým tvorom menom Puddleglum sú vyslaní Aslanom, aby našli Riliana a priviedli ho späť do Narnie. Aslan dá dobrodruhom štyri „znamenia", ktoré si majú zapamätať a poslúchať. Na Znamenia, žiaľ, čoskoro zabudnú, a deti preto stretávajú s mnohými ďalšími nebezpečenstvami. Je to symbol Biblie, ktorá nám dáva múdrosť, ktorú potrebujeme, aby sme sa v živote vydali správnou cestou. Keď na jej múdrosť zabudneme, ocitneme sa v najrôznejších nebezpečenstvách. Nakoniec je však stolička zničená, zajatci sú oslobodení a milosť zvíťazí.

Hlavnou témou knihy Strieborná stolička je nasledovanie pravdy - znamení - oproti nasledovaniu klamstva, ktoré sa často zdá byť pravdivé. Ako hovorí Jill v druhej kapitole: „Nedbajte na zdanlivosť. Pamätaj na Znamenia a ver Znameniam. Na ničom inom nezáleží." Príkladmi falošného zdania v knihe sú prestrojenie čarodejnice, dvojtvárnosť nežných obrov a nesprávne čítanie detí o škriatkoch. Pán Ježiš (v podobe Aslana) je predstavený ako múdry Sprievodca, ktorý vyžaduje poslušnosť, ale trpezlivo odpúšťa tým, ktorí zablúdili. Medzi ďalšie témy patrí vzkriesenie, povzbudenie a nedostatky „pokrokového" vzdelávania. Kniha obsahuje aj nádherný obraz „prameňa vody života" (Zjavenie 21:6).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aké sú kresťanské témy v knihe Strieborná stolička?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries