settings icon
share icon
Otázka

Aké sú kresťanské témy v knihe Posledná bitka?

Odpoveď


„Letopisy Narnie" je poslednou kapitolou série od C. S. Lewisa. Ako to už býva, šikovná opica a nie príliš šikovný osol objavia kožu leva. Chudák osol vidí v koži obyčajnú kuriozitu, ale jeho spoločník vycíti príležitosť na zisk. Stačí sem-tam šiť, zdôvodní opica, a jeho oslí priateľ môže vyzerať ako lev - a pozor, nie obyčajný lev, ale sám veľký Aslan! Podvod sa podarí a znechutené bytosti Narnie sa nechajú oklamať týmto falošným Aslanom, ktorý svojimi nariadeniami začne vydávať dobrú krajinu a jej obyvateľov do rúk jej nepriateľov.

Lewis bol majstrovským rozprávačom, ale čo je dôležitejšie, bol brilantným kresťanským apologétom, ktorý skutočne veril prorockým spisom Písma. Významný oxfordský profesor začal svoju akademickú kariéru ako presvedčený ateista, ale dôkladné skúmanie Biblie ho priviedlo k tomu, že sa podľa vlastných slov stal „najneochotnejším konvertitom v Londýne". Okrem inšpirovaných autorov Svätého písma nie je žiaden kresťanský autor citovaný a cenený viac ako C. S. Lewis.

Posledná bitka symbolizuje vrcholné ukončenie Antikristovej hrôzovlády, keď sa kráľ Ježiš triumfálne vráti, aby z Jeruzalema nastolil svoje celosvetové kráľovstvo (Zjavenie 18-22). Čitatelia sú láskavo ušetrení obvyklých eschatologických hádok o čase vytrhnutia; Lewis našťastie vynecháva všetky dohady pred, v polovici a po tribule. Máme tu pútavú alegóriu, ktorá predstavuje druhý príchod nášho Pána bez niektorých špekulatívnych detailov. Nechýba napätie a intrigy, zvraty a nápadité písanie, ktoré zaujmú nepokojné srdcia a mysle mladých čitateľov - a aj starších!

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aké sú kresťanské témy v knihe Posledná bitka?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries