settings icon
share icon
Otázka

Aké sú kresťanské témy v knihe Kôň a jeho chlapec?

Odpoveď


Kniha "Kôň a jeho chlapec" od Lewisa rozpráva príbeh mladého muža menom Shasta a hovoriaceho koňa menom Bree, ktorí utekajú z otroctva v krajine Calormen. Na ich úteku sa k nim pridáva Aravis, člen kalormenskej aristokracie, ktorý uteká pred dohodnutým manželstvom. Na deji sa zúčastňujú aj narnijská kráľovná Zuzana, kráľ Edmund a kráľovná Lucia, ale sú to len vedľajšie postavy, pretože celý príbeh je rozprávaný z pohľadu utekajúcich Kalormenov.

Hrdinovia knihy Kôň a jeho chlapec, Šasta a Aravis, zažívajú na ceste za slobodou mnohé dobrodružstvá: prechádzajú cez púšť, bojujú v bitkách a len o vlások uniknú prenasledujúcemu levovi. Keď Aravis nevedomky odhalí kalormenské sprisahanie s cieľom napadnúť mierumilovnú krajinu Archenland, začínajú preteky s časom, aby varoval kráľa Archenlandu pred hroziacim útokom. Nakoniec sa naplní proroctvo, Šasta objaví svoju pravú identitu a Bree nájde domov medzi ostatnými hovoriacimi zvieratami Narnie.

Hlavnou témou knihy Kôň a jeho chlapec je bláznovstvo pýchy a múdrosť pokory. Viaceré postavy prejavujú rôzny stupeň pýchy, čo vedie k rôznym ťažkostiam, ale na konci príbehu sú pyšní ponížení a pokorní pozdvihnutí v súlade s Jakubovým evanjeliom 4:6. Pán Ježiš (v podobe Aslana) je predstavený ako všemocný Vládca, ktorý s rovnakou presnosťou riadi osudy národov aj srdcia jednotlivcov. Medzi ďalšie témy, ktoré sú v knihe Kôň a jeho chlapec zjavné, patrí vyvrátenie „šťastia", vtelenie Krista, Božia láska ku všetkým ľuďom a preventívna milosť.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aké sú kresťanské témy v knihe Kôň a jeho chlapec?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries