settings icon
share icon
Otázka

Kto bol Melchisedek?

Odpoveď


Melchisedek, čije meno znamená „kráľ spravodlivosti“ bol kráľom Sálema (Jeruzalem) a bol kňazom Najvišieho Boha (1. Mojžišova 14:18-20; Žalm 110:4; Židom 5:6-11; 6:20-7:28). Melchisedekove objavenie a potom zmiznutie je do určitej si miery mistéria. Prvé stretnutie Abraháma a Melchisedeka sa uskutočnilo po Abrahamovom víťaztve nad kráľmi Východu. Melchisedek priniesol víno a chlieb pre Abraháma a jeho ustatých ľudí a tak preukázal priateľstvo. Požehnal Abraháma v mene El Elyon (Najviší Boh) a oslavoval Boha, že dal víťazstvo Abrahámovi (1. Mojžišova 14:18-20).

Abrahám dal desiatok zo všetkého. A týmto Abrahám zdôraznil to, že rozpoznal Melchisedeka ako ctiteľa živého Boha a ako kňaza, ktorý bol na vyšom duchovnom postavení ako on sam. Melchisedek nám poukazuje na to, že existovali aj iný ľudia okrem Abraháma ktorí slúžili živému Bohu.

V Žalme 110, ktorý napísal Dávid o Melchisedekovi hovorí ako o Kristovi. A toto sa opakuje v liste Židom, kde aj o Kristovi aj o Melchisedekovi hovorí ako o kráľovi spravodlivosti a pokoja. V porovnávaní s Melchisedekom a jeho kňazstvom, autor hovorí o novom Kristovom kňazstve, ktoré je nadmocnejšie ako staré levitské kňazstvo (Židom 7:1-10).

Niektorí hovoria, že Melchisedek bol pre-inkarnovaný Kristus. Ikeď je to možné, predsa je málopravdepodobné, že je tomu tak. Melchisedek bol kráľ Sálema. Prišiel by Ježiš na svet aby vládol nad jednym mestom? Melchisedek je podobný Kristovi v tom, že bol kráľ a kňaz; takže môžeme povedať, že Melchisedek bol podobný Kristovi, ale oni nie sú tou istou osobu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto bol Melchisedek?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries