settings icon
share icon
Otázka

Kto bola Mária Magdaléna?

Odpoveď


Mária Magdaléna bola žena, z ktorej Ježiš vyhnal sedem démonov (Lukáš 8:2). Meno Magdaléna pravdepodobne naznačuje, že pochádzala z Magdaly, mesta na juhozápadnom pobreží Galilejského jazera. Po tom, čo z nej Ježiš vyhnal sedem démonov, sa stala jednou z jeho nasledovníčok.

Mária Magdaléna sa spája s „hriešnou ženou v meste“ (Lukáš 7:37), ktorá umyla Ježišovi nohy, ale pre to nie je biblický základ. Mesto Magdala malo povesť mesta prostitúcie. Táto informácia spolu s faktom, že Lukáš prvýkrát spomína Máriu Magdalénu hneď po svojom rozprávaní o hriešnej žene (Lukáš 7:36-50), viedla niektorých k stotožneniu týchto dvoch žien. Na podporu tejto myšlienky však neexistujú žiadne biblické dôkazy. Mária Magdaléna nie je nikde označená za prostitútku alebo hriešnu ženu, napriek tomu, že ju tak ľudovo vykresľujú.

Mária Magdaléna sa tiež často spája so ženou, ktorú Ježiš zachránil pred ukameňovaním po tom, ako bola chytená pri cudzoložstve (Ján 8:1-11). Opäť však ide o asociáciu bez dôkazov. Toto spojenie sa objavilo vo filme Umučenie Krista. Tento názor je možný, ale nie je pravdepodobný a určite sa o ňom neučí v Biblii.

Mária Magdaléna bola svedkom väčšiny udalostí okolo ukrižovania. Bola prítomná na zinscenovanom súdnom procese s Ježišom; počula, ako Poncius Pilát vyniesol rozsudok smrti, a videla, ako Ježiša zbil a ponížil dav. Bola jednou zo žien, ktoré stáli pri Ježišovi počas ukrižovania a snažili sa ho utešiť. Bola prvým svedkom Ježišovho zmŕtvychvstania a Ježiš ju poslal, aby to oznámila ostatným (Ján 20:11-18). Hoci je to posledná zmienka o nej v Biblii, pravdepodobne bola medzi ženami, ktoré sa zhromaždili s apoštolmi, aby očakávali prisľúbený príchod Ducha Svätého (Skutky 1:14).

V románe Da Vinciho kód sa uvádza tvrdenie, že Ježiš a Mária Magdaléna boli manželia. Niektoré nebiblické ranokresťanské spisy (ktoré prví kresťania považovali za kacírstvo) naznačujú osobitný vzťah medzi Máriou Magdalénou a Ježišom. Neexistuje však žiadny dôkaz, ktorý by potvrdzoval presvedčenie, že Ježiš a Mária Magdaléna boli manželia. Biblia takúto myšlienku ani len nenaznačuje.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto bola Mária Magdaléna?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries