settings icon
share icon
Otázka

Je Lukáš 16:19-31 podobenstvom alebo opisom udalostí, ktoré sa skutočne stali?

Odpoveď


Lukáš 16:19-31 je predmetom mnohých polemík. Niektorí považujú príbeh o boháčovi a Lazarovi za pravdivý historický opis udalostí, ktoré sa skutočne stali, iní ho považujú za podobenstvo alebo alegóriu.

Tí, ktorí toto rozprávanie interpretujú ako skutočnú udalosť, majú na to niekoľko dôvodov. Po prvé, tento príbeh sa nikde nenazýva podobenstvom. Mnohé iné Ježišove príbehy sú označené ako podobenstvá, napríklad o rozsievačovi a semene (Lukáš 8:4); o prosperujúcom roľníkovi (Lukáš 12:16); o neplodnom figovníku (Lukáš 13:6); o svadobnej hostine (Lukáš 14:7). Po druhé, príbeh o boháčovi a Lazarovi používa skutočné meno osoby. Takáto konkrétnosť by ho odlišovala od bežných podobenstiev, v ktorých postavy nie sú pomenované.

Po tretie, zdá sa, že tento konkrétny príbeh nezodpovedá definícii podobenstva, ktoré je prezentáciou duchovnej pravdy pomocou pozemskej ilustrácie. Príbeh o boháčovi a Lazarovi predstavuje duchovnú pravdu priamo, bez pozemskej metafory. Dejiskom väčšiny príbehu je posmrtný život, na rozdiel od podobenstiev, ktoré sa odohrávajú v pozemskom kontexte.

Iní naopak tvrdia, že tento príbeh je podobenstvom, a nie skutočnou udalosťou, ktorá sa stala. Poukazujú na to, že Ježiš vo svojom učení bežne používal podobenstvá. Uvedené argumenty nepovažujú za dostatočne silné na to, aby oprávňovali klasifikovať tento príbeh inak ako podobenstvo. Takisto sa zdá, že niektoré aspekty rozprávania sa nezhodujú so zvyškom Písma. Napríklad, môžu sa ľudia v pekle a ľudia v nebi navzájom vidieť a rozprávať sa?

Dôležité je, že bez ohľadu na to, či je príbeh skutočnou udalosťou alebo podobenstvom, učenie, ktoré sa za ním skrýva, zostáva rovnaké. Aj ak nejde o „skutočný“ príbeh, je realistický. Či už je to podobenstvo alebo nie, Ježiš tento príbeh jasne použil na to, aby učil, že po smrti sú nespravodliví navždy oddelení od Boha, že si pamätajú svoje odmietnutie evanjelia, že sa trápia a že ich stav sa nedá napraviť. V Lukášovi 16:19-31, či už ide o podobenstvo alebo doslovný opis, Ježiš jasne učil o existencii neba a pekla, ako aj o klamlivosti bohatstva pre tých, ktorí dôverujú materiálnemu bohatstvu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je Lukáš 16:19-31 podobenstvom alebo opisom udalostí, ktoré sa skutočne stali?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries