settings icon
share icon
Otázka

Kto bola Lilith / Lillith? Hovorí Biblia niečo o tom, že Adam mal pred Evou inú ženu?

Odpoveď


Existujú legendy, že Adam mal pred Evou manželku, ktorá sa volala Lilith, ale v Biblii sa to nenachádza. Legendy sa značne líšia, ale všetky sa v podstate zhodujú v tom, že Lilith opustila Adama, pretože sa mu nechcela podriadiť. Podľa legiend bola Lilith zlá, bezbožná žena, ktorá sa dopustila cudzoložstva so Satanom a splodila rasu zlých tvorov. Nič z toho nie je pravda. Pre tieto predstavy neexistuje vôbec žiadny biblický základ. V Biblii sa nenachádza žiadna žena s menom Lilith.

Pasáž, na ktorú sa najčastejšie poukazuje ako na dôkaz Lilith, je Izaiáš 34:14, ktorá znie: „utiahne sa tam lilít a odpočinie si". Je to zlý preklad. V každom inom významnom preklade Biblie sa píše niečo v zmysle „nočná obluda" alebo „striga". Aj keby „démonická príšera menom Lilith" bol správny preklad hebrejského slova, Adam nie je nikde v tejto pasáži ani v jej kontexte ani len naznačený. Nech už bola Lilith čokoľvek, neuvádza sa vôbec žiadna súvislosť s Adamom alebo stvorením.

Ďalším často používaným dôkazom pre Lilith sú odlišné opisy stvorenia v 1. až 2. kapitole 1. Mojžišovej. Niektorí tvrdia, že žena v 1. Mojžišovej 1 bola Lilith a žena v 1. Mojžišovej 2 bola Eva. To je úplne absurdné. 1. Mojžišova 2. je skôr „bližším pohľadom" na stvorenie Adama a Evy, ako je zaznamenané v 1. Mojžišovej 1. Biblia výslovne hovorí, že Adam a Eva boli prvé ľudské bytosti, ktoré boli kedy stvorené (1. Mojžišova 1:26-28; 2: 18-25). Tento mýtus o „Lilith" je populárny v niektorých radikálnych feministických hnutiach, pretože Lilith je príkladom ženy, ktorá sa odmieta podriadiť mužskej hlave. Hoci existujú mýty mimo Božieho slova týkajúce sa Lilith, jej úplná absencia v Písme dokazuje, že nie je ničím iným než mýtom.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto bola Lilith / Lillith? Hovorí Biblia niečo o tom, že Adam mal pred Evou inú ženu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries