settings icon
share icon
Otázka

Je kresťanská rapová hudba vhodná?

Odpoveď


Rap je hudobný žáner definovaný rytmickými textami, ktoré sa vyslovujú alebo spievajú na (zvyčajne) synkopickom a opakujúcom sa rytme. Kresťanský rap sa riadi rovnakým hudobným vzorom, ale s textami, ktoré sa viažu na kresťanskú vieru. Otázka, či je kresťanská rapová hudba vhodná, alebo nie, je ponechaná na jednotlivca, ale predsa len je potrebné zvážiť niektoré biblické body.

Rap je známy ako vulgárny, násilný a sexuálny. Nanešťastie si túto povesť celkom zaslúži. Veľká časť mainstreamovej popovej hudby je rap alebo hip-hop a veľká časť sprievodných tém sa týka nezákonného sexu a objektivizácie mužov a žien. Kvôli týmto asociáciám majú niektorí ľudia problém oddeliť texty, ktoré očakávajú od sekulárneho rapu, od textov, ktoré v skutočnosti zaznievajú v kresťanskom rape.

Ak nám hudba pripomína vulgárne veci, odvádza našu pozornosť od udržiavania čistých myšlienok zameraných na Božiu dobrotu (Filipanom 4:8) alebo vyvoláva negatívne pocity, potom kresťanský rap pravdepodobne nie je pre nás to najlepšie. Aj keď sú texty čisté, hudba môže mať hlboký vplyv na našu duchovnú pohodu. Pri každom hudobnom žánri, nielen pri rape, by sme si mali uvedomiť, ako vplýva na naše srdce (Príslovia 4:23-26) a či nám Duch Svätý nehovorí, aby sme ho vôbec nepočúvali (1. Tesaloničanom 5:19).

Napriek zlej povesti rapu rastie počet kresťanských hudobníkov, ktorí produkujú kvalitný rap, ktorý je teologicky a hudobne pevný a podnetný. Hoci kresťanský rap nie je pre každého, ponúka zdravšiu alternatívu pre fanúšikov tohto žánru, ktorí by inak boli odkázaní na neustály prúd špinavého obsahu. Je však tiež dôležité poznamenať, že aj keď má kresťanský rap na vás pozitívny účinok, na niekoho v okolí môže mať negatívny vplyv. Vo chvíli, keď naše osobné preferencie prevážia nad láskou k bratovi, je to moment, keď sme zhrešili (pozri 1. Korinťanom 10).

Boh môže použiť akýkoľvek typ hudby na sprostredkovanie svojej pravdy. Existuje mnoho kresťanov, ktorí prijali hudbu ako svoju službu a toto povolanie vykonávajú prostredníctvom rôznych hudobných štýlov. To, či je kresťanský rap vhodným štýlom pre konkrétneho človeka, je vecou osobného posúdenia a presvedčenia. Ak máte pochybnosti o tom, či by bol kresťanský rap pre vás dobrý alebo zlý, spomeňte si na List Filipanom 4:6: „Pre nič nebuďte ustarostení, ale vo všetkom s vďakou predkladajte Bohu svoje žiadosti vo svojich modlitbách a prosbách."

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je kresťanská rapová hudba vhodná?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries