settings icon
share icon
Otázka

Je počúvanie kresťanskej heavymetalovej hudby zlé?

Odpoveď


Je veľa ľudí, ktorí majú radi heavy metalovú hudbu, ktorú produkujú kresťanské metalové kapely. Na hudbe, ktorú produkujú oddaní kresťania, ktorí chcú sprostredkovať biblickú pravdu, nie je vo svojej podstate nič zlé - kresťanská heavymetalová hudba sa zaoberá temnými témami smrti, bolesti a duchovného boja z kresťanského pohľadu.

Niektorí sa síce domnievajú, že ťažké, rytmické basy, frenetické bicie nástroje a vysoká hladina decibelov metalovej hudby majú negatívny vplyv na duchovnú stránku človeka, ale to je kontroverzný názor bez dôkazov. Pokiaľ texty neoslavujú hriech, hudba sama o sebe nie je hriešna. To platí pre kresťanskú heavymetalovú hudbu rovnako ako pre country, jazz, rap, pop, reggae, bluegrass atď.

Problémom kresťanskej heavymetalovej hudby je niekedy asociácia. V rukách nespaseného sveta heavy metal takmer vždy zahŕňa smrť, bolesť, samovraždu, drogy a hnev (metal je veľmi zriedkavo „veselá hudba"). Veriaci si musia dávať pozor, aby sa nenechali vtiahnuť do kultúry nihilizmu a antisocializmu, ktorú metal zvyčajne propaguje. Hoci je pravda, že bolesť a smrť sú súčasťou života, kľúčom k prekonaniu týchto vecí nie je hnev, samovražda alebo pomsta. Odpoveďou je evanjelium Ježiša Krista (Rimanom 1:16). V Biblii nie je nič, čo by smrť čo i len v najmenšom chválilo alebo oslavovalo, a tak by to nemala byť ani naša hudba. Texty, ktoré porušujú biblické usmernenia alebo oslavujú či vyzdvihujú hriešne správanie, nie sú pre kresťanov vhodné.

Pri akejkoľvek hudbe, vrátane kresťanského heavy metalu, sa musíme pýtať: „Oslavuje táto hudba Krista, alebo oslavuje hnev, žiadostivosť, démonizmus či iné hriešne veci?" Štýl hudby je v skutočnosti irelevantný. Dôležité je to, čo hudba sprostredkúva našim srdciam a mysli, či už prostredníctvom textov alebo dokonca samotných tónov a nástrojov. Žiadny štýl hudby v skutočnosti nie je „zlý"; to, čo hudobníci s hudbou robia, ju robí buď „správnou", alebo „nesprávnou".

Bez ohľadu na to, aký žáner hudby počúvame, veriaci má oslavovať Krista. List Filipanom 4:8 opisuje, čo by sme mali mať na mysli: „ upriamte svoju myseľ na všetko, čo je pravdivé, čestné, spravodlivé, čisté, láskyhodné a úctyhodné, to, čo je cnostné a chvályhodné." Ak heavy metal produkovaný kresťanskými hudobníkmi spadá pod tento opis, potom to, či ho počúvate, alebo nie, je jednoducho vecou hudobného vkusu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je počúvanie kresťanskej heavymetalovej hudby zlé?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries