settings icon
share icon
Otázka

Má kresťan praktizovať akupunktúru / akupresúru?

Odpoveď


Pôvod akupunktúry je v čínskom taoizme. Taoizmus je filozofický systém ktorý vyvinuli Lao-c' a Chuang-c', ktorý obhajuje život v úplnej jednoduchosti, prirodzenosti a nezasahovaní do chodu prírodných udalostí s cieľom dosiahnuť existenciu v harmónii s tao alebo životnou silou. Úzko súvisí s Hsuan Chaio, čo je populárne čínske náboženstvo, ktoré údajne vychádza z Lao-cúových učení, ale v skutočnosti má veľmi eklektický charakter a vyznačuje sa panteónom mnohých bohov, poverami a praktizovaním alchýmie, veštenia a mágie.

V tejto čínskej filozofii/náboženstve existujú dva princípy. Prvým je „jin“, ktorý je negatívny, temný a ženský, a druhým „jang“, ktorý je pozitívny, svetlý a mužský. Vzájomné pôsobenie týchto dvoch síl sa považuje za riadiaci vplyv na osudy všetkých tvorov a vecí. Osud človeka je v moci rovnováhy alebo nerovnováhy týchto dvoch síl. Akupunktúra je mechanizmus praktizovaný prívržencami taoizmu, ktorý sa používa na uvedenie „jin a jang“ tela do harmónie s tao.

Aj keď základná filozofia a svetonázor, ktoré stoja za akupunktúrou, sú rozhodne nebiblické, nemusí to nevyhnutne znamenať, že samotné praktizovanie akupunktúry je v rozpore s učením Biblie. Mnohí ľudia zistili, že akupunktúra prináša úľavu od bolesti a iných ochorení, keď všetky ostatné spôsoby liečby zlyhali. Lekárska komunita čoraz viac uznáva, že v niektorých prípadoch má akupunktúra preukázateľný medicínsky prínos. Ak teda možno oddeliť praktizovanie akupunktúry od filozofie/svetonázoru, ktorý za akupunktúrou stojí, možno je akupunktúra niečo, o čom môže kresťan uvažovať. Aj v tomto prípade je však potrebné dbať na to, aby sme sa vyhli duchovným aspektom akupunktúry. Väčšina praktizujúcich akupunktúry skutočne verí vo filozofiu tao/jing-jang, na ktorej je akupunktúra založená.

Rozdiel medzi akupunktúrou a akupresúrou je v tom, že pri akupresúre sa namiesto ihiel používa tlak na nervové centrá. Existujú napríklad tlakové body, ktoré sa údajne nachádzajú na chodidle a dlani, ktoré zodpovedajú iným oblastiam tela. Zdá sa, že akupresúra je podobná terapii hĺbkovou masážou, pri ktorej sa svaly tela vystavujú tlaku, aby sa zvýšil prietok krvi. Ak sa však akupresúra praktizuje s cieľom uviesť telo do harmónie jin a jang, vzniká rovnaký problém ako pri akupunktúre. Môže sa táto prax vykonávať bez filozofie?

Dôležitou otázkou je tu oddelenie znovuzrodených veriacich od všetkých praktík, ktoré by im priniesli nebezpečenstvo otroctva falošných náboženstiev. Nevedomosť zla je nebezpečenstvom, a čím viac sa informujeme o skutočnom pôvode východných filozofií a praktík, tým viac vidíme, že majú korene v poverách, okultizme a falošných náboženstvách, ktoré sú v priamom rozpore s Božím slovom. Môže cenný lekársky postup vymyslieť nekresťan? Samozrejme! Veľká časť západnej medicíny má svoj pôvod v praktikách/osobách, ktoré boli rovnako nekresťanské ako tvorcovia akupunktúry. Nejde o to, či je pôvod výslovne kresťanský alebo nie. To, akým postupom sa podrobujeme pri hľadaní uzdravenia/úľavy od bolesti, je vecou pohľadu, rozlišovania a presvedčenia, nie dogmatizmu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Má kresťan praktizovať akupunktúru / akupresúru?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries