settings icon
share icon
Otázka

Ako by mal kresťan reagovať na žobrákov?

Odpoveď


Na otázku, ako reagovať na žobrákov a žobráčky, existuje mnoho názorov. Niektorí ľudia sa cítia pohodlne, keď rozdávajú peniaze, a veria, že je potom na žobrákovi, ako ich použije, či si za ne kúpi jedlo alebo alkohol/drogy. Iní namiesto peňazí dávajú jedlo/vodu, pretože chápu, že niektorí žobráci by peniaze nepoužili na účely, ktoré darca zamýšľal. Čo je správne urobiť? Z biblického hľadiska máme pomáhať chudobným. Končí však naša zodpovednosť pri dávaní, alebo by sme mali dávať a uistiť sa, že naše dary budú použité na správne účely?

Niektorí namiesto darovania peňazí alebo potravín/vody radšej ponúknu dopravu do miestneho útulku a/alebo poskytnú finančnú podporu priamo útulku. Finančnou podporou záchranných misií pomáhame chudobným, ktorí by inak žobrali na ulici. Ak má miestny zbor potravinovú banku, prispieť do nej a potom tam nasmerovať žobráka po pomoc môže byť najlepším spôsobom, ako riešiť potrebu bez toho, aby sme umožnili hriech. Cirkevné potravinové banky sú tiež výbornou príležitosťou na zdieľanie evanjelia s bezdomovcami a tými v núdzi.

Ďalšie spôsoby pomoci zahŕňajú darovanie potravín alebo darčekových kariet do miestnych reštaurácií, rozdávanie energetických tyčiniek alebo iných nekaziacich sa potravín ľuďom na rohoch ulice, alebo ak to situácia dovoľuje, vziať núdzneho(-ých) do reštaurácie/obchodu a kúpiť mu(im) jedlo. Boh chce, aby sme pomáhali chudobným, a žehná nám, keď to robíme. Slovami žalmistu Dávida sa nám hovorí: „Blahoslavený, kto myslí na bedára. Hospodin ho zachráni v deň nešťastia“ (Žalmy 41:2). Pomáhať chudobným, vrátane nositeľov nápisov na rohoch našich ulíc, je skutočne záslužná vec. Každý z nás musí týmto ľuďom odpovedať tak, ako ho vedie Pán, a zároveň nezabúdať na modlitby za týchto núdznych.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako by mal kresťan reagovať na žobrákov?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries