settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o tanci? Mali by kresťania tancovať?

Odpoveď


Biblia nedáva konkrétne pokyny o tanci. Môže byť užitočné poukázať na niektoré príklady dobrého a zlého tanca a potom spomenúť niektoré biblické princípy, na ktorých možno postaviť tanečné normy. 2. Mojžišova 32:6,19-25 - toto je neuspokojivá časť dejín Izraela. Zatiaľ čo Mojžiš bol na vrchu a rozprával sa s Bohom, Izraeliti si postavili modlu. Pri uctievaní modly začali tancovať. Skončilo sa to „zabávaním sa“ (v. 6) a „povolili uzdy“ (v. 25 hovorí v niektorých prekladoch o „nahote“). V tomto prípade tanec viedol k veľmi hriešnej činnosti. V 2. Mojžišova 15:20 Miriam tancovala na oslavu víťazstva, ktoré jej priniesla Božia moc pri Červenom mori. 2. Samuelova 6:12-16 - David „tancoval pred Pánom“, aby oslávil návrat archy zmluvy do Jeruzalema.

Každý prípad tanca, ktorý sa nepovažuje za hriešny, sa konal pri uctievaní alebo chvále Boha. Tu je niekoľko ďalších zásad, ktoré treba mať na pamäti pri uvažovaní o tanci: Kazateľ 3:4 - Existuje vhodný čas na tanec (a následne nevhodný čas na tanec). Žalmy 149:3; 150:4 - obe pasáže spomínajú, že prostredníctvom tanca môžeme chváliť alebo uctievať Boha. 1. Korinťanom 6:19-20 - naše telá patria Bohu a sú chrámom Ducha Svätého. Takže všetko, čo robíme, musí byť úctou k nemu.

Tancovanie s cieľom upozorniť na seba alebo na svoje telo by preto bolo hriešne. V 1. Korinťanom 7:1-3 autor hovorí: „Dobre je, ak sa muž nedotýka ženy“. Pavol uznával, že muži majú veľmi silný sexuálny pud, ktorý sa dá ľahko vyvolať. Z tohto dôvodu môžu byť mnohé štýly párového tanca mimo manželstva veľmi lákavé, najmä pre muža. „Utekaj pred mladíckymi žiadosťami“ (2. Timotejovi 2:22). Každý tanec, ktorý v nás alebo v iných vzbudzuje hriešne túžby, je hriešny. Matúš 18:6 - robiť niečo, čo by mohlo spôsobiť, že niekto iný sa potkne v hriechu, je absolútne neospravedlniteľné. Tanec, ktorý by u niekoho iného vyvolal žiadostivosť, by spadal pod toto usmernenie. 1 Tesaloničanom 5:22- toto je užitočná zásada, ak si nie sme istí, či je situácia s tancom prijateľná: „Chráňte sa zla v akejkoľvek podobe!“ Ak to len vyzerá, že by to mohlo byť hriešne, nerobte to.

Nakoniec, je veľa tancov, ktoré sú nevhodné pre veriacich, ktorí by sa mali snažiť oslavovať Boha svojím životom a svojím telom. Biblia však uznáva, že môžeme tancovať spôsobom, ktorý nepokúša druhých, nepokúša nás samých a prináša slávu Bohu.EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o tanci? Mali by kresťania tancovať?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries