settings icon
share icon
Otázka

Ako by sa mal kresťan pozerať na klimatické zmeny?

Odpoveď


Je zaujímavé, ako slovné spojenie „klimatické zmeny“ nahrádza „globálne otepľovanie“ ako heslo environmentalizmu. Niektorí vedci/klimatológovia sú presvedčení, že ľudská činnosť, predovšetkým emisie skleníkových plynov, ovplyvňuje životné prostredie. Nie sú si však istí tým, aký presne bude tento vplyv. Pred niekoľkými desaťročiami bolo strašiakom „globálne ochladzovanie“, pričom hlavnou taktikou strachu boli varovania pred novou dobou ľadovou. Hoci väčšina vedcov/klimatológov dnes verí, že hlavným rizikom je globálne otepľovanie, neistota viedla k tomu, že „klimatické zmeny“ sa používa ako menej konkrétne varovanie. Posolstvo o zmene klímy v podstate znie takto: emisie skleníkových plynov poškodzujú životné prostredie, a hoci si nie sme istí, aký bude ich účinok, vieme, že bude zlý.

Klimatológovia, ekológovia, geológovia atď. zhodne uznávajú, že Zem v minulosti prešla výraznými teplotnými/klimatickými zmenami. Napriek tomu, že tieto klimatické zmeny zjavne neboli spôsobené ľudskou činnosťou, mnohí z tých istých vedcov sú presvedčení, že ľudská činnosť je hlavnou príčinou klimatických zmien v súčasnosti. Prečo? Zdá sa, že existujú tri hlavné motivácie.

Po prvé, niektorí sú skutočne a plne presvedčení, že emisie skleníkových plynov spôsobujú klimatické zmeny. Poctivo skúmajú údaje a dochádzajú k záveru. Po druhé, niektorí zastávajú názor o zmene klímy takmer s náboženským zápalom. Mnohí členovia environmentálneho hnutia sú takí posadnutí ochranou „matky Zeme“, že na dosiahnutie tohto cieľa použijú akýkoľvek argument bez ohľadu na to, aký je neobjektívny a nevyvážený. Po tretie, niektorí podporujú mentalitu klimatických zmien kvôli finančnému zisku. Niektorí z najsilnejších zástancov legislatívy o zmene klímy sú tí, ktorí majú z „zelených“ zákonov a technológií najväčší finančný zisk. Predtým, ako sa prijme zmýšľanie o klimatických zmenách, treba si uvedomiť, že nie každý, kto propaguje klimatické zmeny, to robí na základe informovanosti a z čistých pohnútok.

Ako by sa teda mal kresťan pozerať na klimatické zmeny? Mali by sme sa na ňu pozerať skepticky a kriticky, ale zároveň úprimne a s rešpektom. Čo je však najdôležitejšie, kresťania by sa mali na klimatické zmeny pozerať biblicky. Čo hovorí Biblia o klimatických zmenách? Nie je toho veľa. Pravdepodobne najbližšími biblickými príkladmi toho, čo by sa dalo považovať za klimatickú zmenu, by boli katastrofy na konci sveta, o ktorých sa prorokuje v kapitolách 6 až 18 Zjavenia Jána. Tieto proroctvá však nemajú nič spoločné s emisiami skleníkových plynov, ale sú skôr dôsledkom Božieho hnevu, ktorý vylieva spravodlivosť na čoraz bezbožnejší svet. Kresťan musí pamätať aj na to, že Boh má všetko pod kontrolou a že tento svet nie je naším domovom. Boh jedného dňa vymaže tento súčasný vesmír (2. Petrova 3:7-12) a nahradí ho novým nebom a novou zemou (Zjavenie 21-22). Koľko úsilia by sme mali vynaložiť na „záchranu“ planéty, ktorú Boh nakoniec vymaže a nahradí ju planétou takou úžasnou a nádhernou, že súčasná Zem v porovnaní s ňou bledne?

Je niečo zlé na tom, že sa budeme správať ekologicky? Samozrejme, že nie. Je snaha znížiť svoju uhlíkovú stopu dobrá vec? Pravdepodobne áno. Oplatí sa usilovať o solárne panely, veterné mlyny a iné obnoviteľné zdroje energie? Samozrejme. Má byť niektorá z týchto vecí hlavným cieľom nasledovníkov Ježiša Krista? Rozhodne nie! Ako kresťania by sme sa mali sústrediť na hlásanie pravdy evanjelia, posolstva, ktoré má moc zachrániť duše. Záchrana planéty nie je v našej moci ani zodpovednosti. Klimatické zmeny môžu, ale nemusia byť skutočné a môžu, ale nemusia byť spôsobené človekom. S istotou však môžeme vedieť, že Boh je dobrý a zvrchovaný a že planéta Zem bude naším životným priestorom tak dlho, ako si to Boh želá. Žalm 46:3-4: „Preto sa nebudeme báť, hoci by sa zem prevrátila a vrchy by sa klátili uprostred mora, hoci by hučali a penili sa jeho vody a vrchy by sa triasli, keď sa vzduje more.“EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako by sa mal kresťan pozerať na klimatické zmeny?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries