settings icon
share icon
Otázka

Mali by kresťania chodiť do nočných klubov? Je chodenie do klubov hriechom?

Odpoveď


Na rovinu, nočné kluby sú súčasťou sveta, ktorý ovláda satan. Sú určené na to, aby sa človek oddával hriešnym túžbam. Nočné kluby existujú predovšetkým na dva účely: pitie alkoholu a stretávanie sa s príslušníkmi opačného pohlavia, najčastejšie so zámerom sexuálnej aktivity. Áno, hrá sa tam hudba a tancuje sa, ale do klubov chodia predovšetkým nezadaní, aby sa napili a s niekým sa zoznámili. Nočné kluby sú zo sveta, a hoci kresťania majú byť vo svete, nemáme byť z neho. Byť zo sveta znamená zaujímať sa o veci, ktoré oslovujú hriešnu prirodzenosť, a túžiť po nich.

Pavol, ktorý sa obracia na kresťanov, rieši otázku svetských praktík v liste Efezanom 4:17-24: „Hovorím teda a dosvedčujem v Pánovi toto: Nežite už tak, ako žijú pohania v márnosti svojho zmýšľania, so zatemnenou mysľou, odcudzení Božiemu životu pre ich nevedomosť, ktorá sa ich zmocnila, a pre zatvrdenosť ich srdca. Vo svojej otupenosti sa oddali necudnostiam, aby nenásytne páchali každú nečistotu. Vy ste sa však u Krista takým veciam neučili, ak ste o ňom naozaj počuli a boli ste v ňom vyučení podľa pravdy, ktorá je v Ježišovi. Vyzlečte si starého človeka s predchádzajúcim spôsobom života, ktorý hynie klamnými žiadosťami, obnovte sa duchovným zmýšľaním a oblečte si nového človeka, stvoreného podľa Božieho obrazu v spravodlivosti a svätosti pravdy.“ Pavol tu opisuje tých, ktorí vylučujú Boha a oddávajú sa senzualite praktizovania každého druhu nečistoty s chamtivosťou.

Je zrejmé, že Boh si neželá, aby sme sa tak ľahko a dobrovoľne oddávali hriechu. Všimnite si, čo tu Boh hovorí: „Vyzlečte si starého človeka s predchádzajúcim spôsobom života.“ Boh hovorí, že keď sa oddávame svojej hriešnej prirodzenosti, sme oklamaní svojimi túžbami. Satan je majstrom falšovania. Inými slovami, Satan predstavuje niečo, čo sa na prvý pohľad zdá byť príťažlivé. Lákavosť klubovej zábavy spočíva v tom, že je veľmi príjemná, zábavná a vzrušujúca. To, čo nevidíme, sú dôsledky, pretože Satan udržiava zmyselnú príťažlivosť v popredí našej mysle. Sex, alkohol a drogy - všetko, čo sa nachádza vo väčšine nočných klubov - sú veľmi deštruktívne, a to fyzicky aj duchovne. Boh má pre sex miesto tam, kde je najpríjemnejší - v manželstve, kde nie sú žiadne pohlavné choroby, HIV, vina, samota - a tí, ktorí v tomto Bohu neveria, si ubližujú.

Boh túži po tom, aby sme boli spravodliví a svätí, pretože nás takými stvoril. Výhody života, ktorý Boh zamýšľal, ďaleko prevyšujú malicherné, krátkodobé vzrušenie, ktoré ponúka tento svet. Mnohí, ktorí žijú alebo žili chodením do nočných kluboch, hovoria to isté - nie je tam žiadna radosť, žiadne naplnenie, je tam len prázdnota. Iba Boh môže naplniť naše potreby a dať nám radosť a šťastie, ktoré všetci hľadáme. Kluby neponúkajú nič viac ako lacnú imitáciu. V nočných kluboch nemožno nájsť žiadnu trvalú radosť, iba pokušenie k hriechu.

Takéto miesta nie sú pre kresťanov. Okrem zjavných pokušení je tu aj otázka nášho kresťanského svedectva vo svete. Keď neveriaci vidia, že vyznávajúci kresťan sa venuje hriešnemu životnému štýlu, Kristus je očierňovaný a ponižovaný. Máme nechať svoje svetlá svietiť pred ľuďmi, aby videli naše dobré skutky a oslavovali nášho Otca, ktorý je na nebesiach (Matúš 5:16). Je ťažké si predstaviť, ako môže svetlo nášho nového života v Kristovi svietiť v nočnom klube. Aj keď sa kresťan nepodieľa na hriešnych aktivitách, svedectvo, ktoré vydáva pozorujúcemu svetu už len tým, že tam je, je deštruktívne a treba sa mu vyhnúť.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Mali by kresťania chodiť do nočných klubov? Je chodenie do klubov hriechom?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries